Nowe idee duszpasterskie w rzeczywistości amazońskiej w kontekście przygotowań do tegorocznego Synodu Biskupów przedstawił 3 maja przełożony prałatury terytorialnej Itaituba bp Wilmar Santin. W przemówieniu na 57. zebraniu ogólnym Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) poruszył on zagadnienia związane z Synodem o Amazonii, zwołanym przez Franciszka na październik br. Wezmą w nim udział przedstawiciele Kościoła z 9 krajów tworzących ten region oraz z Kurii Rzymskiej i inni delegaci.
Biskup poruszył m.in. temat braku wyświęconych kapłanów w tym rozległym regionie geograficznym i o dużych odległościach między miejscowościami, zazwyczaj trudnych do przebycia. Zdaniem biskupa w tej sytuacji konieczna jest posługa świeckich. Bp Santin przypomniał dokument CNBB nr 62 z 1999 roku „Misja i posługa chrześcijan świeckich”, mówiący o nowych formach działalności świeckich we współpracy z władzą kościelną.Według prefekta Itaituby istnieją cztery rodzaje planowanych posług: uznana, zaufana, ustanowiona i wyświęcona.
Wesprzyj nas już teraz!
Pierwszą grupę tworzą posługi, istniejące w danej wspólnocie, ale nie mające właściwego obrządku instytucjonalnego. Posługa zaufana to taka, w której istnieje prosty gest liturgiczny lub forma kanoniczna, np. nadzwyczajni szafarze Eucharystii, z oficjalnym mandatem, nadanym w czasie Mszy św.
Urząd ustanowiony to funkcja nadana przez Kościół przez tzw. obrzęd instytucji, taki jak akolita czy lektor i wreszcie posługa wyświęcona to trzy stopnie przewidziane w sakramencie święceń: diakonat, kapłaństwo i biskupstwo.Z powodu dużych odległości i małej liczby księży istnieje potrzeba przygotowania ludzi świeckich, aby uczynić ich nadzwyczajnymi szafarzami nie tylko Eucharystii.
57. zebranie ogólne episkopatu Brazylii odbywa się od 1 do 10 maja w w Narodowym Sanktuarium Maryjnym w Aparecidzie. Zgodnie ze statutem CNBB bierze w nim udział 309 biskupów czynnych (z prawem głosu) i 171 biskupów emerytowanych, jak również administratorzy apostolscy oraz przedstawiciele organów i duszpasterstwa Kościoła.Uczestnicy obrad mają przede wszystkim uaktualnić Ogólne Wytyczne dla Akcji Ewangelizacyjnej Kościoła w Brazylii na lata 2019-23 oraz wybrać nowe Prezydium CNBB. 259 członków episkopatu (83 proc.) jest pochodzenia miejscowego, a 51 pochodzi z 12 innych krajów. Najwięcej, bo 21, biskupów to Włosi, a po 6 przybyło z Hiszpanii i Polski.
KAI