Polski były misjonarz na Sri Lance, o. Mariusz Michalik podzielił się swoją refleksją na temat zamachów terrorystycznych jakich doświadczyli tamtejsi chrześcijanie. Podkreślił, że taka skala terroru nie zdarzała się w azjatyckim kraju nawet w okresie wojny domowej (1983-2009).
– To co się stało jest szokiem, nawet podczas wojny domowej nie zdarzało się aby ktoś podstawiał bomby w kościołach. Jest to rzecz do tej pory obca (…) To nowa „zła” jakość. Byłbym szczęśliwy gdyby okazało się, że to inspiracja z zagranicy a nie miejscowa. Dynamicznie rozwijająca się Sri Lanka może być solą w oku dla niektórych sąsiadów. Gdyby okazało się, że to miejscowi to byłaby tragedia… – ubolewał o. Michalik podczas wywiadu na antenie TVP Info.
Wesprzyj nas już teraz!
Polski misjonarz podkreślił, że atmosfera na Sri Lance od jakiegoś czasu coraz bardziej gęstnieje. Radykalizują się zarówno grupy młodzieży buudyjskiej jaki i muzułmanie. Katolicy i pozostali chrześcijanie doświadczają różnego rodzaju prześladowań z obu stron. Dotyczy to przede wszystkim młodzieży buddyjskiej, która jest coraz bardziej radykalizowana w stronę niezdrowego nacjonalizmu.
– Mnisi buddyjscy z różnych klasztorów organizowali spotkania, podczas których podkreślali, że Sri Lanka ma być tylko dla buddystów (…) że mają to zapisane w konstytucji (…) Młodzi nasłuchali się kazań, zaczęli obrzucać kościoły kamieniami, mieli utarczki z zielonoświątkowcami gdzie dochodziło już do aktów przemocy – wskazywał polski kapłan. Jednocześnie podkreślał niejdnoznaczność sytuacji. Przypomniał wysiłki jakie w zatrzymaniu wprowadzenia legalizacji aborcji podjęły organizacje buddyjskie, które doprowadziły do zatrzymania morderczej procedury.
Podobna sytuacja zaczęła dotyczyć młodzieży muzułmańskiej. – Młodzież muzułmańska radykalizowana jest dzięki stypendium z Arabii Saudyjskiej (…) islam wahhabicki nie okazuje tolerancji dla innowierców, po przyjeździe z powrotem na Sri Lankę młodzi mówią rodzicom „nie jesteście dobrymi mzułmanami” – tłumaczy misjonarz. Zdaniem kapłana, młodzi muzułmanie coraz częściej się radykalizują, odnoszą się z wrogością do innych religii, naśladują modę z Arabii Saudyjskiej; zamiast zwykłych chust, coraz częściej na ulicach lankijskich miast dostrzec można hidżaby i burki.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, na Sri Lance doszło do serii ataków terrorystycznych. Na skutek zamachów bombowych jakie miały miejsce w trzech kościołach, życie straciło co najmniej 190 chrześcijan i przynajmniej 500 zostało rannych.
Źródło: tvp.info / telegraph.co.uk
PR