8 stycznia 2025

Poznaj wielkiego świętego! Dziś rocznica urodzin Maksymiliana Marii Kolbego [RAPORT PCh24]

(Domena Publiczna)

Duchowny, zakonnik, misjonarz, twórca Milicji Niepokalanej i nowoczesnych mediów katolickich, a w końcu męczennik za wiarę – ofiara niemieckich nazistów. Można użyć wielu słów, a wystarczy powiedzieć imię i nazwisko: Maksymilian Maria Kolbe. Wielki święty urodził się dokładnie 131 lat temu. Dlatego też prezentujemy Państwu raport poświęcony franciszkaninowi.

 

Gorąco polecamy Państwa uwadze niezwykłe teksty portalu PCh24 o świętym Maksymilianie:

Wesprzyj nas już teraz!

 

Z karabinem pełnym świętych kul

Wszyscy znamy obraz św. Maksymiliana Kolbego jako Rycerza Niepokalanej mówiącego, iż Jej medaliki są jak kule, którymi należy strzelać do niewiernych, aby nawrócili się i zechcieli zaczerpnąć ze zbawiennego zdroju Wiary. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, jak doniosłe znaczenie ma ten model w życiu i posłannictwie o. Kolbe. Misja św. Maksymiliana staje się bardziej zrozumiała właśnie dzięki perspektywie jego głębokiego przywiązania do Kościoła jako Królestwa Wojującego – perspektywie, z jakiej wódz spogląda na pole bitwy.

 

W rocznicę śmierci Rycerza Niepokalanej

Pod koniec lipca 1941 r., w obozie koncentracyjnym Auschwitz Niemcy wytypowali co dziesiątego więźnia na śmierć głodową. Przyzwyczajony do głodu ojciec Maksymilian Kolbe przetrwał ponad dwa tygodnie bez chleba i wody. Zniecierpliwieni esesmani 14 sierpnia 1941 roku uśmiercili go zastrzykiem fenolu.

 

Święty Maksymilian Kolbe – tylko miłość jest twórcza

Był człowiekiem, który przemienia świat. Gdziekolwiek się pojawił, odnawiało się oblicze ziemi.

 

Św. Maksymilian Kolbe i „niewidzialna ręka masonerii”

Św. Maksymilian Maria Kolbe już przez sobie współczesnych krytykowany był, iż zbyt łatwo daje wiarę pogłoskom o „niewidzialnej ręce masonerii”, która wpływa na wszystkie dziedziny życia, dążąc do wywrócenia porządku w narodach niegdyś chrześcijańskich. Dziś Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Francji już tylko „przypomina” rządzącym o „obowiązku” zachowywania laickości, która w całym post-chrześcijańskim świecie stała się obowiązującą definicją państwowości. Co powiedzieliby dawni naiwni krytycy „teorii spiskowych”, gdyby dożyli dzisiejszych czasów?

 

Znak Rycerza. Święty Maksymilian i Cudowny Medalik

27 listopada 1830 roku św. Katarzyna Laboure, nowicjuszka w paryskim klasztorze Sióstr Miłosierdzia (szarytek) przy Rue du Bac otrzymała od Matki Bożej misję wybicia medalika z wizerunkiem depczącej węża Niepokalanej i słowami modlitwy: O Maryjo, bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. Maryja poleciła młodej zakonnicy, by na rewersie widniały obrazy Najświętszego Serca Jezusowego i Niepokalanego Serca Maryi. Tak narodził się Cudowny Medalik.

 

Czy święty Maksymilian mógłby dziś nawracać?

Wiara w obcowanie świętych zakłada między innymi, że zarówno pokolenia wcześniejsze, jak i te, które żyją obecnie, egzystują w tym samym Kościele. Czy jednak święci dawnych wieków, gdyby przyszło im żyć współcześnie, swobodnie odnaleźliby się w Kościele Anno Domini 2017? Nie sięgając zbyt daleko w przeszłość, pozostańmy przy XX-wiecznym świętym, tak bardzo przecież nowoczesnym…

 

„Rycerz Niepokalanej” – pismo św. Maksymiliana

Komuniści nie potrafili sobie poradzić z obsługą skonfiskowanych maszyn drukarskich, zatem rozkręcili je na części pierwsze, które wykorzystali do… budowy traktorów – mówi dla portalu PCh24.pl o. Piotr Maria Lenart OFMConv, redaktor naczelny „Rycerza Niepokalanej”.

 

Prezentujemy również teksty ojca Maksymiliana, które zostały opublikowane na PCh24:

 

Jak czytać o Niepokalanej

Gdy przystępujesz do czytania o Niepokalanej, nie zapominaj, że wchodzisz wtedy w kontakt z istotą żywą, kochającą cię, czystą, bez żadnej skazy.

 

Niepokalana

Gdy Bóg stworzył aniołów, wystawił ich na próbę, by dobrowolnie wybrali, czy chcą poddać się Jego woli we wszystkim, czy też nie, i objawił im przyszłość, że ma zamiar stworzyć istotę bez zmazy grzechu, niepokalaną, ale jednak istotę ludzką i że ta istota będzie ich Królową i z woli Jego cześć Jej oddawać będą. I znalazła się część aniołów, którzy uważali to za poniżenie swojej doskonałości. Podnieśli bunt przeciw woli Bożej i z Lucyferem na czele zostali strąceni do piekła.

 

Nasza wojna

Oglądając się dookoła i widząc wszędzie tyle zła, chcielibyśmy szczerze, zwłaszcza jako członkowie „Milicji Niepokalanej”, naprawić to zło, ludzi do Przen[ajświętszego] Serca Jezusowego przyprowadzić przez Niepokalaną i tak naszych współbraci na całym świecie wiecznie i nawet na tej jeszcze ziemi uszczęśliwić. Więc wojna złu, nieubłagana, ciągła, zwycięska – wojna. Lecz na czymże ona polega? Gdzie znajduje się jej najważniejszy, pierwszorzędny nerw? Gdzie przede wszystkim uderzyć należy?

 

Przedstawiamy także fragment niezwykłej książki „Święty Maksymilian. Z miłości do Niepokalanej”:

 

Modlić się za Żydów i masonów!

Przeciwnicy beatyfikacji i kanonizacji św. Maksymiliana często podnosili kwestię obsesyjnego – ich zdaniem – stosunku o. Kolbego do Żydów i masonerii. Oskarżano go – człowieka, który stworzył projekt rakiety! – o sprzyjanie… obskurantyzmowi, ciemnocie, zabobonowi, „zamkniętemu” i „nacjonalistycznemu” katolicyzmowi. Wreszcie, wytoczono przeciw niemu działo największe – oskarżenie o antysemityzm.

 

Warto zapoznać się też z materiałem video o św. Maksymilianie:

 

Ojczyzna w pismach świętego Maksymiliana Marii Kolbego

Wykład ojca Rafała Antoszczuka OFMConv, (UPJP II w Krakowie) Ojczyzna w pismach Maksymiliana M. Kolbego, wygłoszony w Krakowie podczas XVII Sesji kolbiańskiej zatytułowanej „Święty Maksymilian i sprawa polska”.

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 49 750 zł cel: 500 000 zł
10%
wybierz kwotę:
Wspieram