Według informacji podanych przez watykanistę Marco Tosattiego, Komisja Ecclesia Dei, powołana jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II, zajmująca się sprawami duchownych i wiernych przywiązanych do tzw. Mszy łacińskiej zostanie zlikwidowana. Już w ubiegły czwartek miał być opublikowany stosowny dokument podpisany przez papieża Franciszka.
O możliwej likwidacji Komisji spekulują media elektroniczne. Papieska Komisja „Ecclesia Dei” (PCED), watykański organ odpowiedzialny za sprawy związane z tradycyjną Mszą łacińską i negocjacje z tradycyjnymi grupami (w szczególności z Bractwem Kapłańskim Świętego Piusa X), powstało na mocy motu proprio „Ecclesia Dei” Jana Pawła II w 1988 roku.
Wesprzyj nas już teraz!
W 2008 r. papież Benedykt XVI na mocy motu proprio „Eclesiae Unitatem” wcielił Komisję w struktury Kongregacji Nauki Wiary. Pomimo bliskich powiązań, ograniczona strukturalna autonomia Komisji okazała się niezwykle korzystna dla integralności tradycyjnej łacińskiej Mszy Świętej, zwłaszcza, że motu proprio „Summorum Pontificum” z 7 lipca 2007 roku nadało PCED ważne funkcje dotyczące tradycyjnego rytu rzymskiego.
Tossati zastanawia się, czy decyzja o likwidacji Komisji jest pierwszym krokiem w kierunku likwidacji „Summorum Pontificum”?
Watykanista przypomina, że motu proprio Jana Pawła II z 2 lipca 1988 roku, narodziło się w reakcji na wyświęcenie czterech biskupów przez Msgr. Marcela Lefebvrea. Od tego czasu funkcje Komisji ulegały pewnym modyfikacjom.
Komisja czuwała nad stosowaniem motu proprio Bendykta XVI, badała i ewentualnie aktualizowała teksty liturgiczne. Była także ostatnią instancją dla wiernych, którzy prosili o odprawianie Mszy zgodnie z nadzwyczajną formą i nie uzyskali pozytywnej odpowiedzi ani od swego proboszcza, ani od biskupa.
Źródło: marcotosatti.com/rorate-caeli.blogspot.com/messainlatino.it
AS