12 września 2018

Z ostatniej chwili: ACTA 2.0 wstępnie uchwalona! To początek końca wolności w internecie?

(źródło: pixabay.com)

W środę Parlament Europejski poparł dyrektywę w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Wkrótce rozpoczną się negocjacje dotyczące wdrożenia regulacji w państwach należących do UE. Głosowanie nad ostateczną wersją odbędzie się na wiosnę.

 

Za zmianą prawa opowiedziało się 438 europarlamentarzystów, a przeciwko głosowało 226. Z kolei 39 wstrzymało się od głosu. Wyniki głosowania okazały się w znacznym stopniu niezależne od przynależności partyjnej czy narodowości. Wdrożono jednak liczne poprawki, a jedna z nich wyłącza małe platformy i portale z obowiązywania dyrektywy.  

Wesprzyj nas już teraz!

 

Największe kontrowersje budzą artykuł 11. i 13. projektu dyrektywy. Artykuł 11. według przeciwników wprowadzać miał opłaty za podawanie linków. Ostatecznie jednak, wskutek poprawek, przeszła złagodzona wersja. Zgodnie z nią podawanie samego linku będzie nadal dopuszczalne. Zwolniono także z obowiązku stosowania nowych zasad niekomercyjne encyklopedie typu Wikipedia. 

 

Pozostawiono natomiast artykuł 13. Jak twierdził pisarz i publicysta Cory Doctorov, wdrożenie artykułu 13. doprowadzi, jego zdaniem, do cenzury prewencyjnej treści mogących podlegać prawu autorskiemu.

 

W myśl nowych zasad platformy takie jak YouTube będą musiały płacić za korzystanie z treści twórców na przykład muzyków. 

 

Planowane jest teraz podjęcie trójstronnych rozmów między Komisją Europejską, europarlamentem i państwami członkowskimi. Rozmowy doprowadzą do przyjęcia ostatecznej formy dyrektywy, a głosowanie nad nią odbędzie się na wiosnę.

 

Przeciwko regulacjom opowiadała się między innymi Wikipedia, portale internetowe i użytkownicy sieci. Popierały je natomiast wielkie koncerny prasowe, występujące przeciwko wykorzystywaniu ich treści w internecie, a także niektóre organizacje zrzeszające twórców.

 

 

Źródło: tvn24bis.pl / pch24.pl / rmf24.pl / tech.wp.pl

mjend  

 

ZOBACZ TEŻ:

Nowy Porządek Internetu – czyli świat po „ACTA 2.0”

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 031 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram