Opisując w amerykańskiej telewizji „Fox News” wydalenie z USA jednego z byłych strażników obozu pracy w Trawnikach przedstawiono, że pracował on w „polskim obozie śmierci”. Na zdarzenie błyskawicznie zareagowała ambasada RP w Stanach Zjednoczonych, a telewizja opublikowała sprostowanie.
Jakiw Palij był w czasie II wojny światowej strażnikiem w niemieckim obozie pracy w Trawnikach. Po wojnie udało mu się zbiec do Stanów Zjednoczonych. Po odkryciu faktu z przeszłości 95-letniego Palija deportowano go do Düsseldorfu.
Wesprzyj nas już teraz!
Jako określenie jego funkcji użyto określenia „strażnik w polskim obozie śmierci”. Informacja wywołała oburzenie środowisk patriotycznych. Na skutek szybkiej reakcji ambasadora RP Piotra Wilczka telewizja opublikowała sprostowanie na Twitterze.
„Doceniamy ujawnienie jeszcze jednego przestępcy z czasu wojny słusznie postawionego przed obliczem sprawiedliwości. Jednakże proszę, nie wprowadzajcie w błąd waszych widzów poprzez przepisywanie historii. Obóz pracy Trawniki był niemieckim, nazistowskim obozem w okupowanej Polsce” – napisał polski ambasador.
.@FoxNews we appreciate your reporting on yet another war time criminal rightfully being brought to justice. However please DO NOT mislead your viewers by rewriting history #Trawniki Labor Camp was a #GermanNazi camp in occupied Poland @briankilmeade @ainsleyearhardt @SteveDoocy pic.twitter.com/h97PiwzguY
— Embassy of Poland US (@PolishEmbassyUS) 21 sierpnia 2018
„Tego ranka opublikowaliśmy na pasku, że nazista, który został deportowany był strażnikiem w polskim obozie śmierci. Obóz śmierci był w Polsce okupowanej przez Niemcy, a nie polskim obozem śmierci” – publikowano na twitterowym profilu Fox News.
In a banner this morning we said the Nazi who was deported was a guard at a “Polish Death Camp.” The death camp was in German occupied Poland and not a “Polish Death Camp.”
— FOX & friends (@foxandfriends) 21 sierpnia 2018
Piotr Wilczek podkreślił, że najważniejszy w całej sprawie jest aspekt edukacyjny. Nie było żadnych polskich obozów śmierci. Używanie niewłaściwych sformułowań prowadzi do zniekształcenia prawdy na temat II wojny światowej.
Źródło: niezależna.pl / twitter.com / bussinessinsider.com
PR