Niespełna dwa lata temu trzęsienie ziemi w środkowej Italii zniszczyło bazylikę św. Benedykta w Nursji. Pytanie – czy i w jakim kształcie świątynia zostanie odbudowana – wciąż pozostaje otwarte.
O sprawie mówił Antonio Paoluci – minister kultury Włoch w latach 1995-1996, były dyrektor Muzeów Watykańskich, a obecnie przewodniczący specjalnej komisji zajmującej się problemem odbudowy bazyliki.
Wesprzyj nas już teraz!
W jego ocenie, porównywana niekiedy do przypadku z Nursji, renowacja bazyliki św. Franciszka w Asyżu po trzęsieniu ziemi z 1997 roku była relatywnie prosta; wówczas wystarczyło ustabilizować konstrukcję i zlikwidować zniszczenia fresków. Tym razem sprawa jest o wiele poważniejsza, a kwestia odbudowy świątyni z XIV wieku w jej dawnym kształcie jest wciąż otwarta.
Część mieszkańców Nursji obawia się, że architekci będą próbowali wprowadzić innowacje, dodając na przykład elementy przeszklone, tak, by już na zawsze upamiętnić zniszczenie bazyliki. Tymczasem ich pragnieniem jest przywrócenie kościoła do kultu Bożego w formie znanej sprzed katastrofy.
Do trzęsienia ziemi doszło 30 października 2016 roku. Bazylika uległa niemal całkowitemu zniszczeniu; przetrwała tylko fasada. Kościół ma zostać odbudowany z pomocą finansową Unii Europejskiej.
Tradycja głosi, że świątynię wzniesiono w miejscu, w którym na świat przyszli św. Benedykt i jego siostra bliźniaczka, św. Scholastyka.
Św. Benedykt (ok. 480-547) to właściwy inicjator zachodniego monastycyzmu, Ojciec Kościoła, patron Europy, a za sprawą swojej „Reguły” po dziś dzień jeden z najważniejszych przewodników duchowych katolików całego świata.
Źródło: kathpress.co.at
Pach