W chińskiej prowincji Henan doszło do profanacji i dewastacji stacji Drogi Krzyżowej wchodzących w skład Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Decyzja chińskich władz o zniszczeniu stacji nastąpiła po odmowie zaprzestania odprawiania nabożeństwa przez lokalnego biskupa.
Sanktuarium jest popularnym celem pielgrzymek chińskich katolików zamieszkujących Henan, drugą co do liczby wiernych prowincję kraju. Co roku odwiedza to miejsce 40 – 50 tys. wiernych. Rządowe buldożery zniszczyły stacje Drogi Krzyżowej stojące na drodze do sanktuarium. Ukazywały 14 stacji Męki Pańskiej w charakterystycznym, chińskim stylu.
Wesprzyj nas już teraz!
Lokalne władze na długo przed tym wydarzeniem groziły likwidacją Drogi Krzyżowej. Do zaprzestania odprawiania nabożeństwa został wezwany lokalny biskup – Joseph Zhang Yinlin. Co roku, 16 lipca kilka tysięcy pielgrzymów gromadziło się tam w święto Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.
Sanktuarium zostało założone przez karmelitów w 1903 r. w podzięce za szczęśliwe zakończenie prześladowań podczas Powstania Bokserów. Kościół w swojej historii był niszczony zarówno przez Japończyków podczas II wojny światowej, jak i w czasie Rewolucji Kulturalnej Mao ZeDonga.
Czy Sanktuarium ostanie się także w czasach ostrej polityki wyznaniowej zapowiedzianej przez prezydenta Xi Jinpinga, mającej na celu podporządkowanie wszelkich religii chińskiej władzy?
Źródło: asianews.it /catholicnewsagency.com
PR