Miliarderzy, światowi liderzy i inwestorzy, a także dziennikarze mainstreamowych mediów (m.in. „Washington Post”, „New York Times”) dyskutują w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego o sprawach związanych ze spowolnieniem globalizacji i molestowaniem seksualnym w pracy. Tematami rozmów są również: brak od 2 do 3 miliardów dolarów na realizację programu zrównoważonego rozwoju, cyber-bezpieczeństwo i uchodźcy. Donald Trump, który jest najmniej pożądanym gościem, już zasugerował, że właśnie rozpoczęła się globalna wojna handlowa.
Tematów i paneli dyskusyjnych jest wiele. Są spotkania z przedstawicielami pop kultury, którzy zaangażowani są w pracę oenzetowskich agend. Na przykład we wtorek aktorka Kate Whinslet emocjonalnie opowiadała o swojej pracy na rzecz budowania pozytywnego wizerunku uchodźców.
Wesprzyj nas już teraz!
Premier Włoch Paolo Gentiloni ganił populistów i domagał się, by nie pozwalać im „wykorzystywać” frustracji w takich kwestiach, jak migracja i nierówności w dochodach.
Król Filip z Hiszpanii przynaglał do reformy Unii Europejskiej poprzez przyspieszenie działań w celu stworzenia silniejszej unii monetarnej i obronnej. To jego zdaniem „obszary priorytetowe”.
Według Liu He, głównego doradcy finansowego i gospodarczego prezydenta Chin Xi Jinpinga, świat powinien być bardziej otwarty na handel. Zapowiedział, że Pekin obecnie wprowadza więcej reform w celu otwarcia rynku chińskiego dla innych podmiotów. – Otwarcie jest ważne nie tylko dla Chin, ale także dla całego świata – podkreślił.
Szef JPMorgan Chase International Jacob Frenkel przestrzegał przed wojnami walutowymi. Mówił, że trzeba im „zapobiegać za wszelką cenę”, ponieważ ich konsekwencje będą „niszczycielskie” dla światowej gospodarki. – Wojna walutowa w sferze monetarnej jest lustrzanym odbiciem protekcjonizmu w sferze realnej – tłumaczył.
Prezydent Brazylii Michel Temer zapewniał w Davos, że kraj wprowadza reformy, od których nie ma odwrotu. Mają one doprowadzić do ograniczenia biurokracji i ułatwienia importu oraz eksportu.
Premier Mateusz Morawiecki twierdził w rozmowie dla agencji Bloomberg w Davos, że Polska ogranicza biurokrację dla przedsiębiorców i powoli umacnia się złoty, co jest korzystne dla gospodarki. Szef polskiego rządu wyjaśnił, że jeśli zbyt szybko i zbyt duże zmiany zachodziłyby w tym zakresie, byłyby zaniepokojony.
Jeszcze przed wylotem Donalda Trumpa do Szwajcarii, urzędnik administracji USA zasygnalizował twarde stanowisko w sprawie handlu. – Wojna handlowa trwa już od jakiegoś czasu, różnica polega na tym, że wojska amerykańskie zbliżają się do szańca – mówił sekretarz handlu Wilbur Ross. Łamiąc tradycyjną amerykańską politykę wspierania silnej waluty, sekretarz skarbu Steven Mnuchin potwierdził, że spadek wartości dolara jest korzystny dla gospodarki USA.
Wg portugalskiego ministra finansów Mario Centeno, bardziej zdecydowany europejski jednolity rynek niż wojna handlowa będzie „właściwą odpowiedzią” na wyzwania, jakie stawia polityka protekcjonistyczna, na przykład dopiero co cła nałożone przez prezydenta USA Donalda Trumpa na pralki i panele słoneczne. Portugalski minister wezwał kolegów z innych krajów UE, by przygotować się na zdecydowaną odpowiedź wobec wojny handlowej USA.
Szef rosyjskiej grupy VTB Andriej Kostin stwierdził, że opracowanie przez amerykański Departament Skarbu pierwszej oficjalnej listy „oligarchów” zbliżonych do prezydenta Władimira Putina, stanowi wypowiedzenie „wojny gospodarczej”. – Nie jestem tak bardzo zaniepokojony osobistymi sankcjami, które byłyby najmniejszym złem, ale oczywiście dalszymi sankcjami wobec rosyjskich instytucji finansowych poważnie osłabiającymi nasze relacje z Ameryką – przekonywał Rosjanin.
Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego mówiła o konieczności niwelowania różnić w dochodach między pokoleniami. Christine Lagarde podkreśliła, że „ludzie w wieku produkcyjnym, a zwłaszcza młodzi, pozostają w tyle”.
Prezes UBS Group AG, Axel Weber przestrzegał przed kryzysem spowodowanym deprecjacją bitcoinów. Zapowiedział, że szwajcarski bank nie będzie oferować go klientom detalicznym z powodu niejasnej wartości tej kryptowaluty. – Obawiamy się, że w przyszłości, jeżeli te inwestycje implodują, a rynek się skoryguje, inwestorzy będą się zastanawiać, kto to sprzedał – tłumaczył.
Wicepremier Turcji Mehmet Simseka uważa, że relacje Turcji z państwami Unii Europejskiej poprawiają się po kryzysie w ubiegłym roku. Turcja rozpoczęła „dobry dialog” z Niemcami i oczekuje także poprawy w stosunkach z Austrią oraz Holandią.
Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Aleksander Stubb uważa, że decyzja o Brexicie jest „parodią pod względem ekonomicznym, politycznym i z perspektywy bezpieczeństwa”. Stubb ma nadzieję, że Wielka Brytania albo nie opuści UE, albo powróci do niej w pewnym momencie.
Chiny i Indie zadeklarowały, że chcą być teraz liderami globalizacji i realizacji programu zrównoważonego rozwoju.
Premier Kanady Justin Trudeau potwierdził, że prowadzone są negocjacje – bez udziału USA i Chin – w sprawie nowego paktu o handlu z krajami Pacyfiku. Trudeau mówił, że zrewidowany TPP, negocjowany z Japonią i wielu innymi państwami będzie „bardziej postępowy i zapewni większą” ochronę własności intelektualnej, kulturalnej i przemysłowi motoryzacyjnemu.
Uczestnicy paneli dyskusyjnych w Davos wskazywali, że zwiększenie napięcia handlowego między USA i Chinami, dwiema największymi gospodarkami świata, będzie stanowić jedno z największych zagrożeń dla globalnego wzrostu.
Przedstawiając ambicje stworzenia gospodarki o wartości 5 bilionach dolarów do 2025 roku, premier Indii, Narendra Modi obiecał ograniczenie biurokracji i liczył na zwiększenie inwestycji zagranicznych w trzecią co do wielkości gospodarkę w Azji. Ostrzegł, że kiedy kraje stają się bardziej skoncentrowane na sobie, globalizacja „kurczy się”.
– Chociaż wszyscy mówią o wzajemnie powiązanym świecie, musimy zaakceptować, że globalizacja powoli traci swój blask – sugerował. – Umowy handlowe przestały obowiązywać. Wzrost w globalnym łańcuchu dostaw również ustał – dodał.
W Davos rozmawia się o automatyzacji pracy i jej digitalizacji, czyli IV Rewolucji Przemysłowej, „nowym kapitalizmie”, fake newsach, demokracji i wielu innych sprawach.
Źródło Bloomberg.com, weforum.org
AS