Władze w Luksemburgu zdecydowały o wycofaniu ze szkół nauczania religii. W zamian uczniowie będą uczestniczyli w zajęciach z wychowania do wartości zgodnego współistnienia. Nie wiadomo jak będą wyglądały nowe zajęcia, ale z pewnością nie będą przypominały dotychczasowych zajęć z religii, które zostaną przeniesione do lokalnych parafii.
W Luksemburgu podjęto radykalne zmiany dotyczące nauczania religii w szkołach. Już w 2015 roku podjęto pierwsze kroki mające na celu usunięcie edukacji religijnej ze szkół publicznych Wielkiego Księstwa Luksemburga. Inicjatorem działań prowadzących do zwiększenia rozdziału pomiędzy państwem a Kościołem była rządząca koalicja socjalistów, zielonych i liberałów.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak zauważa Patric de Rond, odpowiedzialny za katechizację w archidiecezji luksemburskiej, kraj ten posiadał długą i dobrze funkcjonującą tradycję nauczania religii w szkołach. Obok tego, przy kościołach organizowano również katechezy przygotowujące do pierwszej komunii i bierzmowania. Teraz wszystkim będą musiały zająć się parafie. Będzie to o tyle trudne, że ich liczba została ostatnio radykalnie zmniejszona z 280 do zaledwie 33. Dodatkowy ciężar spadnie też na rodziców, którzy nie mogąc już liczyć na pomoc szkoły, będą musieli dowozić dzieci po lekcjach do ośrodków parafialnych. Nie wiadomo, ilu rodziców zdecyduje się na ten dodatkowy krok.
Do tej pory Luksemburg posiadał ponad 200 nauczycieli religii. Teraz państwo zgodziło się dalej opłacać jedynie 40 z nich i to tylko do emerytury. – Dla Kościoła oznacza to, że za kilkanaście lat katechezę w całości będzie trzeba oprzeć na wolontariacie – stwierdził Patric de Rond.
Już w 2015 roku arcybiskup Wielkiego Księstwa Luksemburga Jean-Claude’a Hollerich podkreślał, że Luksemburg zaczyna skłaniać się ku francuskiemu modelowi sekularyzacji. Według duchownego rodzice dzieci mieli prawo decydować o tym, jakich wartości uczyć się będą ich pociechy w szkołach. A teraz to prawo zostało im zabrane.
Warto przypomnieć, że w 2014 roku Luksemburg dołączył do niechlubnego grona krajów, które zalegalizowały tzw. małżeństwa homoseksualne. Ich zwolennicy wygrali stosunkiem głosów 56 do 4. Prawo weszło w życie w 2015 r. Dotknięte nim zostały także dzieci, gdyż prawo zezwala homoseksualnym parom na ich adopcję. Małe księstewko to kolejny kraj w Unii Europejskiej uznający tzw. „małżeństwa” homoseksualistów.
Źródło: KAI, PCh24.pl
WMa