12 września 2017

Początek pierwszego po wakacjach posiedzenia Sejmu we wtorek. Czym zajmą się posłowie?

(Zdjęcie ilustracyjne. Fot.Krystian Maj/FORUM)

Pierwsze powakacyjne posiedzenie Sejmu RP potrwa cztery dni. W tym czasie parlamentarzyści wysłuchają sprawozdania rządu o działaniach związanych z sierpniowymi nawałnicami nad Polską. Pochylą się też nad projektami ustaw dotyczącymi modernizacji i finansowania sił zbrojnych, statusu sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz upamiętnią ks. abp. Antoniego Baraniaka, którego 40. rocznica śmierci minęła w sierpniu.

 

Wśród tematów, jakie posłowie planują podjąć, jest również rozpatrzenie prezydenckiego projektu całkowicie zakazującego korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie. Celem przepisów jest ochrona młodych ludzi przed medycznymi konsekwencjami takich praktyk.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zmiana istotna dla szerszego spektrum społecznego dotyczy modernizacji i finansowania siły zbrojnych RP oraz Prawa zamówień publicznych. Nowe prawo wpłynie na sposób obliczania skali wydatków obronnych w ramach PBK oraz ich wzrost. Pozwoli to docelowo osiągnąć co najmniej 2,5 proc. PKB w roku 2030. Będzie to realizacją ustaleń szczytu NATO z Newport (2014) i Warszawy (2016). Podobne rozwiązania o zwiększeniu wydatków na wojsko do 2 proc. PKB (wedle natowskiej metody liczenia) zapowiadał rząd i prezydent.

 

Wzrost wydatków na wojsko ma pokryć potrzeby finansowe związane z budową Wojsk Obrony Terytorialnej, reorganizacją struktury i systemu dowodzenia oraz modernizacją w oparciu o polski przemysł zbrojeniowy. W sumie wydatki obronne wzrosną w ciągu 10 lat o blisko 120 mld zł.

 

Sejm zajmie się także nowelizacją ustawy o cudzoziemcach. Zmiana dotyczy osób z poza Unii Europejskiej. Będą one miały możliwość czasowego pobytu w RP w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa z innego kraju.

 

Zmieni się również prawo dotyczące biur turystycznych w sytuacji ewentualnych bankructw i powrotów Polaków do kraju. Posłowie chcą także, by członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP byli zwolnieni z opłat za pobyt w domach pomocy społecznej.

 

Ponadto w życie może wejść prawo karzące osoby, które umyślnie i bez uzasadnienia blokowały jeden z telefonów alarmowych (112, 997, 998, 999). Będzie groziła za to kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny (1,5 tys. zł).

 

Sejm rozpatrzy też wniosek PO o uchylenie immunitetu posłowi PiS Bartoszowi Kownackiemu. Wiceminister obrony stwierdził, że Platforma Obywatelska w sprawie smoleńskiej ma krew na rękach.

 

Posłowie wysłuchają ponadto sprawozdania MSWiA w sprawie nabywania nieruchomości przez obcokrajowców, zaś w piątek wysłuchają informacji o działalnościach: Krajowej Radzie Sądownictwa, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o przestrzeganiu wolności i praw człowieka.

 

Sejm wybierze także sędziego TK (jedynym kandydatem jest prof. Justyn Piskorski) oraz upamiętni 40. rocznicę śmierci abp Baraniaka. O POSTACI NIEZŁOMNEGO DUCHOWNEGO MOŻNA PRZECZYTAĆ WIĘCEJ TUTAJ.

 

Źródło: rmf24.pl

MWł

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 931 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram