Kiedyś polskojęzyczne środowiska lewicowo-liberalne utożsamiały słuchaczy „Radia Maryja” z osobami w wieku podeszłym, atakując ich przy tym krzywdzącą frazą „moherowe berety”. Teraz okazje się, że albo potęga toruńskich mediów nie zna granic i sięga do internetu, kojarzonego zwyczajowo z ludźmi młodymi, albo… „Gazeta Wyborcza” wierzy w teorie spiskowe. Wszystko za sprawą wyboru dokonanego przez użytkowników sieci: Polacy pokazali, że chcą, by jeden z pociągów PKP nosił nazwę „Gietrzwałd”. To tam 140 lat temu miały miejsce jedyne uznane przez Kościół Maryjne Objawienia na polskiej ziemi.
W ramach trzeciej edycji plebiscytu zorganizowanego przez PKP Intercity Polacy mogli między 29 sierpnia a 4 września wybierać nazwy pociągów za pośrednictwem Facebooka. Partnerami akcji byli wojewodowie, którzy zaproponowali nazwy związane z tradycjami regionu, historią, wybitnymi postaciami lub atrakcjami turystycznymi. Ostateczny wybór należał do internautów.
Wesprzyj nas już teraz!
Zgodnie z decyzją prawie 6 tys. użytkowników sieci, na trasie Olsztyn–Toruń–Poznań–Zielona Góra kursować będzie pociąg „Gietrzwałd”. Nie jest żadną tajemnicą, że akcję głosowania na tę nazwę wsparli oddolnie katoliccy internauci, którzy na swoich stronach i grupach, także na Facebooku, wzajemnie informowali się o możliwości poparcia inicjatywy.
Warto odnotować, że w roku 2017 obchodzimy 140. rocznicę Maryjnych Objawień w Gietrzwałdzie. Na 10 września zaplanowano w sanktuarium główne uroczystości rocznicy Objawień oraz 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej koronami papieskimi. Uroczystości odpustowe odbędą się z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, Episkopatu Polski i przedstawicieli najwyższych władz państwowych.
„Gazeta Wyborcza” nie potrafi jednak uwierzyć w oddolną inicjatywę katolików, którzy masowo zagłosowali na Gietrzwałd i próbuje szukać drugiego dna. Tropem w sprawie ma być fakt, że do takiego głosowania zachęcało na swoim profilu między innymi Radio Maryja. Czy jednak dziennikarze olsztyńskiego wydania pisma Adama Michnika nie widzą sprzeczności między sukcesem nazwy Gietrzwałd w głosowaniu na Facebooku, a lansowaną od lat propagandą, zgodnie z którą katolicy to wyłącznie osoby starsze i nie potrafiące korzystać z techniki?
Źródło: olsztyn.wyborcza.pl / gazetaolsztynska.pl / PCh24.pl
MWł