Kanclerz Angela Merkel nie podejmie w tym roku żadnej nowej decyzji odnośnie prawa łączenia rodzin uchodźców. Tymczasem już w przyszłym roku 390 tysięcy Syryjczyków będzie mogło sprowadzić do Niemiec swoich krewnych.
Od marca przyszłego roku obowiązywać będzie moratorium na sprowadzanie do Niemiec rodzin tych uchodźców, którym przyznano jedynie ograniczony status ochronny. Kanclerz Angela Merkel zadeklarowała, że do końca tego roku nie podejmie żadnej decyzji w sprawie ewentualnego przedłużenia tegoż moratorium.
Wesprzyj nas już teraz!
Na chwilę obecną w przyszłym roku prawo do sprowadzenia krewnych posiadałoby w Niemczech około 390 tysięcy Syryjczyków, o czym informował niedawno dziennik „Bild” powołując się na oficjalne państwowe dane. Nie ma dostępnych publicznie danych odnośnie uchodźców innej niż syryjska narodowości.
Niewykluczone, że ta nowa fala migracji zostanie jednak odwleczona w czasie. Minister spraw wewnętrznych w rządzie Merkel, Thomas de Maizière, w rozmowie z gazetą „HeilbronnerStimme” poinformował, że popiera przedłużenie obowiązywania moratorium i w przypadku wyborczego zwycięstwa CDU będzie optował za takim krokiem. Sama kanclerz oświadczyła tylko, że „przyjrzy” się sprawie na początku przyszłego roku.
Obecnie prawo do sprowadzenia do Niemiec krewnych mają wyłącznie uchodźcy cieszący się pełnym statusem ochronnym.
Na mocy obowiązujących ustaw można do RFN ściągnąć swoje dzieci oraz małżonka.
W cytowanej rozmowie Thomas de Maizière nie potwierdził liczby 390 tysięcy Syryjczyków mających być uprawnionymi od przyszłego roku do skorzystania z prawa, przyznał jednak, że mowa o rzeczywiście „olbrzymich” liczbach.
Większość Niemców krytycznie ocenia prawo do łączenia uchodźczych rodzin. 58,3 procent ankietowanych w sondażu przeprowadzonym przez firmę Insa-Umfrage na zlecenie „Bilda” nie chciałoby żadnej możliwości ściągania krewnych do RFN; obowiązujące regulacje za słuszne uważa za to 41,7 proc. badanych.
Od stycznia 2015 do czerwca 2017 roku niemieckie urzędy rozpatrzyły pozytywnie 230 tysięcy wniosków o ściągnięcie krewnych do kraju.
Źródło: faz.net
Pach