Mark Lancaster, brytyjski wiceminister obrony powiedział, że najprawdopodobniej jeszcze w tym roku zostanie podpisany polsko-brytyjski „traktat o relacjach obronnych”. Dodał, że jest to najlepszy przykład na dynamiczny rozwój relacji między Londynem a Warszawą.
We wtorek Lancaster przyleciał do Polski. Na środę jest zaplanowane jego spotkanie z Tomaszem Szatkowskim, wiceministrem obrony narodowej oraz wizyta w siedzibie batalionowej grupy bojowej NATO w Orzyszu, gdzie spotka się z brytyjskimi żołnierzami. Po jej zakończeniu polityk uda się do Estonii i na Ukrainę.
Wesprzyj nas już teraz!
Lancester podkreślił, iż pomimo planowanego wyjściach Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie zostaną zakończone dotychczasowe sojusze wojskowe, w ramach których Brytyjczycy zobowiązali się „do ochrony wspólnego, europejskiego bezpieczeństwa”. Wyraził również przekonanie, że przynależność do Paktu Północnoatlantyckiego stanowi „fundament polityki bezpieczeństwa”.
– Dotychczasowe funkcjonowanie wschodniej flanki NATO stanowi bardzo pozytywny krok w rozwoju NATO – podkreślił. Obecnie około 800 brytyjskich żołnierzy stacjonuje w Estonii, a około 150 w Polsce. Z kolei w Rumunii brytyjskie lotnictwo bierze udział w misji obserwacyjnej nad Morzem Czarnym.
Lancester odniósł się również do planów podpisania polsko-brytyjskiego „traktatu o relacjach obronnych”. – Nasi premierzy mają regularne spotkania bilateralne i liczymy na podpisanie jeszcze w tym roku tego porozumienia, co pokazuje, jak nasza relacja będzie się rozwijać w przyszłości – tłumaczył. Nie chciał jednak zdradzić żadnych szczegółów związanych z negocjacjami w tej sprawie. – Wielka Brytania i Polska zgadzają się co do bardzo wielu kwestii. Oba państwa realizują swoje zobowiązanie do ponoszenia wydatków na obronność na poziomie 2 proc. PKB, a w tym roku Polska miała swój wkład w formie zmechanizowanej grupy bojowej w działanie Very High Readiness Joint Task Force (tzw. szpicy NATO – przyp.red.), za co odwzajemnimy się w przyszłości, kiedy Polska stanie na czele szpicy w 2020 roku – zakończył.
W podobnym tonie wypowiedział się Antoni Macierewicz, szef MON. Polski minister powiedział, że traktat „może obejmować” m.in. współpracę wojskową (w tym dotyczącą obrony terytorialnej), a także wspólne działania przemysłu obronnego i konsultacje w zakresie zamówień dla armii obu państw.
Jak podaje portal polskieradio.pl „zapowiedź podpisania traktatu pojawiła się podczas wspólnej konferencji prasowej brytyjskiej premier Theresy May i polskiej szefowej rządu Beaty Szydło w trakcie konsultacji międzyrządowych w Londynie w listopadzie 2016 roku”.
Źródło: polskieradio.pl
TK