W sobotni wieczór na jasnogórskich błoniach odbyło się piękne i jakże budujące widowisko historyczno-muzyczne zatytułowane „Jasna Góra – Polska Kana” zorganizowane przez ojców paulinów – gospodarzy sanktuarium. Wieńczyło ono główne obchody 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi.
Autorzy widowiska chcieli opowiedzieć dziesiątkom tysięcy pielgrzymów przybyłych do Częstochowy i milionom widzów Telewizji Polskiej, która transmitowała niemal całe obchody, o najważniejszych momentach w historii Polski i roli, jaką odegrała w niej Jasna Góra oraz znajdujący się tam wizerunek Matki Bożej. Aby osiągnąć wyznaczone cele wykorzystano najpiękniejsze polskie pieśni religijne i patriotyczne, m.in. Bogurodzicę oraz chwytające za serce materiały filmowy i archiwalne stanowiące najważniejsze elementy przygotowanej inscenizacji.
Wesprzyj nas już teraz!
Wydarzenie rozpoczęło się pieśnią Bogurodzica.
Marcin Pospieszalski, jeden z autorów scenariusza widowiska podkreślił, że sobotni koncert składał się z 22 utworów, m.in. pieśni liturgicznych i maryjnych. Każda z nich została specjalnie zaaranżowana do muzyki z początku XVIII wieku, kiedy to miała miejsce koronacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Przygotowane przez twórców utwory nawiązywały do najważniejszych wydarzeń związanych z Jasną Górą począwszy od sprowadzenia Cudownego Obrazu na Jasną Górę aż do jego koronacji z 1717 roku. Oprócz nich widzowie mogli zobaczyć wyświetlane na telebimach świadectwa ludzi, którzy na Jasnej Górze doznali łaski nawrócenia, przemiany i umocnienia oraz osób, dla których Jasna Góra stanowi kluczowe miejsce w życiu. Nie zabrakło ponadto rekonstrukcji historycznych wzbogacanych m.in. przez efekty pirotechniczne.
W przygotowanie widowiska zaangażowało się ok. 500 osób w tym około 200 muzyków, m.in. orkiestra symfoniczna i chór Filharmonii Częstochowskiej, zespół wokalny Camerata Silesia, młodzieżowy chór z Rzeszowa oraz reprezentacja chóru z Legnicy.
Wystąpili m.in. Wojciech Cugowski, Andrzej Lampert, zespół New Life’m, Marek Piekarczyk oraz aktorzy m.in. Dariusz Kowalski, Paweł Królikowski, Dominika Figurska i Michał Kula. Widowisko zakończył mocno związany z Jasną Górą utwór „Victoria” Wojciecha Kilara.
Źródło: tvp.info
TK