Ukraina oskarża Rosję o kolejną „prowokację,” mającą zdyskredytować władze Kijowa w oczach Amerykanów. 14 sierpnia „New York Times” opublikował artykuł, w którym stwierdził, że sukces Korei Północnej w testowaniu międzykontynentalnych rakiet balistycznych, zdolnych dotrzeć do wybrzeży Stanów Zjednoczonych nie byłby możliwy, gdyby nie ukraińska technologia.
Nowojorski dziennik zasugerował wówczas, że północnokoreański silnik rakietowy pochodził „prawdopodobnie z ukraińskiego zakładu”, w przeszłości realizującego sowiecki program nuklearny. NYT powołał się na analizę przeprowadzoną przez eksperta ds. obrony przeciwrakietowej z ISS Voices, Michaela Ellemana.
Wesprzyj nas już teraz!
Dwa dni później prezydent Ukrainy powołał grupę roboczą do zbadania zarzutów. Na jej czele stanął sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Oleksandr Turchynov. Grupa składała się z członków specjalnych służb, Państwowej Agencji Kosmicznej, Państwowej Służby Kontroli Eksportu , ministerstwa spraw zagranicznych i innych agencji.
Według prezydenta Petro Poroszenko i zgodnie ze sprawozdaniem opublikowanym we wtorek przez grupę roboczą „strona rosyjska aktywnie lansowało wśród niektórych przedstawicieli korpusu wojskowo-dyplomatycznego akredytowanych w Moskwie stanowisko w sprawie, że rakiety północnokoreańskie zostały rzekomo rozwinięte przy pomocy ukraińskich specjalistów”.
Dodano, że „rosyjski wywiad systematycznie wykorzystuje wcześniej nawiązane kontakty z grupą ekspertów i dziennikarzy z różnych krajów w celu upowszechnienia prowokacyjnych informacji, które dyskredytują Ukrainę. W tym przypadku ujawnienie treści wspomnianego dokumentu stanowiska amerykańskiego eksperta Michaela Ellema, którego rodzina ma bardzo bliskie relacje z kluczowymi urzędnikami rosyjskich służb specjalnych, jest dalszym dowodem na poparcie tego faktu”.
Zdaniem grupy roboczej Elleman został „cynicznie wykorzystany” przez rosyjskie specjalne służby do rozpowszechniania „prowokacyjnych informacji”. „Obecnie Rosja prowadzi agresję wobec Ukrainy w ramach wojny hybrydowej, podczas której, poza operacjami bojowymi, masowo wykorzystuje dobrze zaplanowane prowokacje informacyjne, aby zdyskredytować Ukrainę jako wiarygodnego i przewidywalnego partnera, w szczególności w tak delikatnym obszarze dla społeczności międzynarodowej jak współpraca wojskowo-techniczna” – można przeczytać w sprawozdaniu.
Turchynov stwierdził, że służby Federacji Rosyjskiej manipulują opinią publiczną, by odwrócić uwagę społeczności międzynarodowej od domniemanego udziału Federacji Rosyjskiej w opracowaniu programu rakiet balistycznych w Korei Północnej. Prezydent podobno poprosił ministerstwo spraw zagranicznych o „zorganizowanie grupy ekspertów i rozpoczęcie rozpatrywania tej kwestii przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za zamkniętym drzwiami”. Polecił także upowszechnienie wniosków grupy roboczej i komisji międzyinstytucjonalnej oraz informowanie międzynarodowych partnerów o wynikach ich pracy i zainicjowanie podobnych dochodzeń przez poszczególne kraje.
Źródło: euractiv.com
AS