22 sierpnia 2017

Ordo Iuris zabiega o przywrócenie właściwej rangi małżeństwu w programach szkolnych

W ramach konsultacji społecznych Instytut Ordo Iuris przekazał Ministerstwu Edukacji Narodowej uwagi do nowej podstawy programowej Wychowania do Życia w Rodzinie (WDŻ). Pod apelem Instytutu o nadanie właściwej rangi małżeństwu w nowej podstawie programowej, w ciągu zaledwie kilku dni zebrano blisko 12 tysięcy podpisów. Teraz MEN zdecyduje o finalnym kształcie programu WDŻ.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

W piątek 18 sierpnia zakończyły się konsultacje społeczne podstawy programowej Wychowania do Życia w Rodzinie. Instytut Ordo Iuris w opinii przekazanej ministerstwu edukacji pozytywnie ocenił poddaną konsultacjom podstawę programową, zwłaszcza w kontekście wcześniejszej wersji. Eksperci Instytutu, podobnie jak organizacje prorodzinne, zwracają jednak uwagę na istotne braki i nieścisłości mogące znacząco wpłynąć na rozumienie przez uczniów wielu zagadnień związanych z małżeństwem, rodziną, miłością oraz obowiązkami i prawami, jakie kobiety i mężczyźni przyjmują wkraczając w dorosłe życie.

W celu nadania właściwej rangi małżeństwu, Instytut Ordo Iuris w przekazanej opinii proponuje m.in. uzupełnienie działu „Rodzina” o dodatkowe tematy, które wskazywać będą na małżeństwo jako fundament rodziny. Konieczne jest m.in. uzupełnienie programu o jasne sprecyzowanie tożsamości małżeństwa jako trwałego związku kobiety i mężczyzny. Niezwykle istotna, lecz praktycznie nieobecna w projekcie, jest również tematyka trwałości małżeństwa. Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny stanowi fundament życia rodzinnego, dlatego marginalizowanie tego zagadnienia w programie jest budzi poważne obawy. Zagadnienie to jest tym istotniejsze, że zmagamy się z potężnym kryzysem rodziny. Wysoka liczba rozwodów wskazuje na konieczność właściwego zaakcentowania trwałości związku małżeńskiego, wartości złożonej przysięgi oraz realizacji ciążących na małżonkach obowiązków wspólnego pożycia, wzajemnej pomocy i wierności, jak również współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Tymczasem proponowany program w zupełności pomija tę problematykę.

Przekazane uwagi do programu WDŻ powstawały we współpracy z organizacjami zajmującymi się problematyką rodzinną, które podnoszą, że w obliczu kryzysu rodziny, należy zadbać o właściwy kształt edukacji przedmałżeńskiej. – O tym, jakie znaczenie dla Polaków ma walka o tożsamość małżeństwa, świadczy duży odzew na naszą petycję w tej sprawie. Liczymy, że Ministerstwo uwzględni głos obywateli i organizacji społecznych w tak ważnej kwestii jak wychowanie młodzieży – powiedziała Joanna Banasiuk, wiceprezes Ordo Iuris.

 

Zdaniem ekspertów Ordo Iuris, uzupełnienie projektu o wskazane w opinii zagadnienia pozwoli w pełni zrealizować wyrażone w § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 r. podstawowe zadanie programu Wychowania do Życia w Rodzinie, który winien „wspierać wychowawczą rolę rodziny, promować integralne ujęcie ludzkiej seksualności, kształtować postawy prorodzinne, prozdrowotne i prospołeczne”.

 

 

 

Źródło: Ordo Iuris

RoM

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram