17 sierpnia 2017

Białoruś: Aleksander Łukaszenko szuka nowych partnerów i „puszcza oko” w kierunku Moskwy

(fot. Krystian Maj/FORUM)

Stosunki Związku Sowieckiego z Afganistanem ze względu na wydarzenia historyczne nie były proste i dlatego Białoruś, jako jedna z byłych republik ZSRS, także ponosi odpowiedzialność za wydarzenia tych lat – stwierdził prezydent Aleksandr Łukaszenka podczas spotkania z premierem Afganistanu Abdullahem Abdullah. Według portalu „Biełapan” Łukaszenka zadeklarował gotowość do rozwijania współpracy z Afganistanem, ale jednocześnie wskazał na ważne elementy historyczne budowy nowej jakości stosunków z władzami w Kabulu, które dzisiaj z wsparciem NATO próbują odzyskać pełną kontrolę nad krajem, walcząc z siłami talibów.

 

Zabiegi dyplomatyczne Aleksandra Łukaszenki od lat zmierzają do pozyskiwania nowych partnerów gospodarczych i inwestorów dla Białorusi. Jednym z kierunków aktywności jest Azja Centralna. Leżą w niej m.in. byłe republiki współtworzące wcześniej ZSRR oraz kraje w czasie „zimnej wojny” podległe Moskwie, jak Afganistan po interwencji Armii Czerwonej w latach 1979 – 1989.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przypomnienie przez Aleksandra Łukaszenkę o współodpowiedzialności wszystkich republik tworzących w XX wieku Związek Sowiecki można uznać za zabieg dyplomatyczny i ukłon w stosunku do obecnych władz Afganistanu. Może to być jednak również próba postawienia innych partnerów gospodarczych Afganistanu, a dawniej republik związkowych ZSRS, przed koniecznością uznania całości swojego dziedzictwa historycznego wraz z jego dobrymi i złymi etapami.

 

Ta odpowiedzialność spoczywa nie tylko na Związku Sowieckim. W dużym stopniu to odpowiedzialność także innych państw, dobrze je znacie – powiedział Łukaszenko. Zdaniem komentatorów słowa te stanowiły „gest wobec Rosji”, która uznała się za prawnego sukcesora Związku Sowieckiego. Wiele państw posowieckich stosuje bowiem dzisiaj politykę zrzucania pełnej odpowiedzialności za zbrodnie sowieckie na Rosję ale chętnie bierze udział w przypisywaniu sobie zasług w wyzwalaniu więźniów obozów koncentracyjnych czy terenów innych państw spod okupacji niemieckiej.

 

Taka wybiórcza polityka historyczna została de facto zdyskredytowana przez Aleksandra Łukaszenkę w odniesieniu do okupacji sowieckiej Afganistanu i można ją odnieść także do całego okresu istnienia Związku Sowieckiego.

 

JB

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram