3 sierpnia 2017

Spór wokół składu Trybunału Konstytucyjnego wyjaśniony. NSA stanął po stronie PiS?

(Fot. Lukas Plewnia / Wikimedia Commons)

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że unieważnienie wyboru trzech sędziów TK obsadzonych z ramienia koalicji PO-PSL, było zgodne z prawem. Taką informację dość niespodziewanie otrzymał dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej”.

 

„Naczelny Sąd Administracyjny uznał właśnie, że Sejm skutecznie unieważnił wybór 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, od których prezydent nie przyjął ślubowania. Zrobił to w formie odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej” – napisał na Twitterze Patryk Słowik, dziennikarz „DGP”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

To oznacza, że sąd administracyjny uznał decyzję Sejmu obecnej kadencji o unieważnieniu wyboru trzech sędziów TK z nadania PO-PSL, za zgodną z prawem.

 

Stanowisko NSA było dość nieoczekiwane, bo „DGP” pytało o status prof. Romana Hausera (jednego z sędziów wybranych do TK za rządów PO-PSL), który aktualnie pracuje w NSA. Łączenie funkcji sędziowskich w tych dwóch instytucjach jest niezgodne z prawem.

 

W odpowiedzi NSA stwierdził, że unieważnienie wyboru prof. Hausera na sędziego TK przez obecny Sejm uznaje za skuteczne. Z tego można wysnuć logiczny wniosek, że także legalna była decyzja dotycząca innych sędziów z nadania PO-PSL: Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka. To ma swoje dalsze konsekwencje w postaci przyznania, że miejsca w TK skutecznie objęli wybrani przez większość PiS: Mariusz Muszyński, Henryk Cioch i Lech Morawski (zmarł 12 lipca br.).

 

Warto wspomnieć, że opozycja dotąd chętnie posługiwała się wobec wybranych przez PiS sędziów mianem „dublerzy”.

 

 

Na artykuł zareagował NSA, który stwierdził, że „prof. Roman Hauser nie zrzekł się stanowiska sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Natomiast Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 25 listopada 2015 r. (M.P., poz. 1131), stwierdził, że uchwała Sejmu RP z dnia 8 października 2015 r. w sprawie wyboru sędziego Trybunału Konstytucyjnego (dot. Romana Hausera), opublikowana w Monitorze Polskim z dnia 23 października 2015 r. poz. 1038 jest pozbawiona mocy prawnej”. NSA dodał, że gazeta wyciągnęła nieuprawnione wnioski, a NSA nie zajął w sprawie wyboru sędziów żadnego ogólnego stanowiska.

Źródło: tvp.info, DGP, rp.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram