Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku spadła liczba matek, które postanowiły zajmować się swoimi rodzinami pracując w domu. Liczba kobiet niepodejmujących pracy zawodowej ze względów rodzinnych wyniosła ponad 1,5 miliona.
W porównaniu do ubiegłego roku liczba matek biernych zawodowo spadła zmniejszyła się o 30 tys. Różnica ta jest o tyle istotna, iż w ubiegłym roku grupa kobiet postanawiających po porodzie zajmować się domem, stale rosła. Z powodu zobowiązań wobec własnych rodzin z aktywności zawodowej zrezygnowało wówczas 148 tys. matek.
Wesprzyj nas już teraz!
Wpływ na to – zdaniem ekspertów – miał mieć startujący wówczas program „Rodzina 500 plus”, a środki finansowe otrzymywane w ramach programu mogły demotywować kobiety, szczególnie wielodzietne, do podejmowania pracy zawodowej. Żadne dane nie potwierdzają jednak tej krzywdzącej tezy. Badania prowadzone m.in. przez NBP wykazały, że zaledwie w 14 proc. firm program „500 plus” mógł wpłynąć na decyzję o przerwaniu aktywności zawodowej kobiet.
Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż aktywność matek na rynku pracy nie zawsze wynika z powodu ich ambicji zawodowych, natomiast często powodowana jest sytuacją finansową rodziny.
Źródło: rmf24.pl
om