21 lipca 2017

Ziobro rozwiewa wątpliwości wokół niejasnych przepisów w ustawie o Sądzie Najwyższym

(Zbigniew Ziobro. Fot.Krystian Maj/FORUM)

Minister Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej rozwiał wątpliwości związane z niejasnością fragmentów przepisów zawartych w ustawie o Sądzie Najwyższym. Jeden z artykułów mówi o przedstawieniu pięciu kandydatów na I prezesa SN. Inny z kolei podaje liczbę trzech kandydatów. Ziobro nie zaprzecza nieścisłościom, ale zapewnia, że prezydent otrzyma pięć kandydatur. Minister podkreślił również, że nie będzie żadnych zmian w Państwowej Komisji Wyborczej.

Szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące nieścisłości w procedowanej ustawie o Sądzie Najwyższym. Minister przyznał, że takie nieścisłości występują, ale jednocześnie zapewnił, że nie są one szkodliwe ani dla prezydenta, ani dla wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

Wesprzyj nas już teraz!

Art. 12 ustawy mówi: „Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej pięciu kandydatów na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, spośród sędziów Sądu Najwyższego w stanie czynnym.” Z kolei w art. 18 tejże ustawy czytamy: „Do kompetencji Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego należy: dokonywanie wyboru trzech kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz przedstawianie ich Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.”

Według zapewnień Ministerstwa Sprawiedliwości, jeden z przepisów jest ważniejszy od drugiego, dlatego nie zachodzi obawa poważnego konfliktu decyzyjnego. „To jest norma, która jest przesądzająca. Zgromadzenie Ogólne przedstawi 5 kandydatów panu prezydentowi, nie 3. Norma w artykule 18. jest normą kompetencyjną, która ma w tym momencie drugorzędne znaczenie” – tłumaczył wiceminister Marcin Warchoł.

Podczas konferencji prasowej poruszono również wątek ewentualnych zmian w Państwowej Komisji Wyborczej. Zbigniew Ziobro zapewnił, że wszyscy powołani przez Bronisława Komorowskiego członkowie PKW, dokończą swoją kadencję. – Projektowana ustawa nie dotyczy Państwowej Komisji Wyborczej, ponieważ my nie interesujemy się wyborami. Projektowana ustawa dotyczy Sądu Najwyższego w zakresie jego funkcjonalności i standardów, które chcemy, aby ten sąd spełniał w polskim wymiarze sprawiedliwości, w polskiej rzeczywistości sprawiedliwości – powiedział Zbigniew Ziobro.

– Gwarantuję państwu: wszyscy powołani przez pana prezydenta Bronisława Komorowskiego na 9-letnią kadencję członkowie Państwowej Komisji Wyborczej będą nimi do końca kadencji, chyba że zajdzie jakakolwiek przesłanka, okoliczność określona w artykule 158 paragraf 1 Kodeksu wyborczego, wśród których nie ma okoliczności związanych ze zmianą ustawy o Sądzie Najwyższym. I to chciałbym bardzo wyraźnie powiedzieć – dodał szef resortu sprawiedliwości.

 

 

Źródło: rmf24.pl, wprost.pl, TVP Info

WMa

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram