Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji o godzinie 1:30 w nocy zaopiniowała przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższym bez poprawek. Stało się tak, choć opozycja wniosła ich kilkaset. W piątek ustawą zajmie się Senat na Sali plenarnej.
Obrady wyższej izby parlamentu mają rozpocząć się o godz. 9.00. W programie znalazła się ustawa o Sądzie Najwyższym, nad którą senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji pracowała do późnej nocy. Komisja zaopiniowała przyjęcie ustawy bez poprawek, choć PO zaproponowała ich kilkaset. Przepadł także wniosek o odrzucenie ustawy w całości.
Wesprzyj nas już teraz!
Pracom komisji towarzyszyły protesty zwolenników opozycji, którzy wskazywali, że „PiS walcem rozjechało polską demokrację przyjmując ustawę likwidującą Sąd Najwyższy”. Demonstranci chcą, by prezydent zawetował ustawę o SN, KRS i sądach powszechnych. Wiadomo już, że senatorowie PO w głosowaniu ponownie postawią wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Senatorowie PO wskazywali, że ustawa nie jest reformą, ale zwykłą wymianą kadr, a zmiany są niezgodne z Konstytucją RP (jak przepis o skróceniu kadencji I prezesa SN).
Przyjęta przez Sejm ustawa zakłada m.in. utworzenie trzech nowych Izb SN, w tym Izby Dyscyplinarnej. Zmianie ma ulec też tryb powoływania sędziów SN. Ustawa zakłada, że obecni sędziowie SN mogą zostać przeniesieni w stan spoczynku.
Źródło: rmf24.pl
MA