„Małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety” – z całą mocą przypomniał i podkreślił Kościół katolicki na Malcie, tuż po wyrażeniu przez tamtejszy parlament zgody na tzw. małżeństwa osób tej samej płci. „Małżeństwo pozostanie zawsze wyłącznym związkiem mężczyzny i kobiety, otwartym na potomstwo” – stwierdza oświadczenie biskupów tego kraju.
Hierarchowie zwrócili uwagę, że małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety „zawsze było wzorcem przyjmowanym przez całą ludzkość, a nie tylko w chrześcijańskiej wizji człowieka”. Biskupi Kościoła katolickiego zaznaczyli, że „wprowadzając koncepcję małżeństwa cywilnego o charakterze neutralnym, prawo odrzuca różnice i naturalne dopełnianie się istniejące między mężczyzną a kobietą i tym samym zostają podcięte antropologiczne korzenie rodziny”.
Wesprzyj nas już teraz!
Episkopat wyraził także głębokie zaniepokojenie, że nowa ustawa może doprowadzić do umniejszenia godności najmłodszych przez praktykę tzw. matek surogatek czy dawstwo gamet. Jednocześnie wezwano społeczeństwo, aby nie zapominało, że dzieci są darem i domagają się zawsze odpowiedniego środowiska do poczęcia, narodzin i wzrastania. „Głos dzieci musi być zawsze słyszany w sposób mocny i jasny w całym maltańskim społeczeństwie” – podkreślili biskupi maltańscy.
W liczącej 430 tys. mieszkańców katolickiej Malcie zalegalizowano homoseksualne tzw. „związki małżeńskie”. Inicjatywa została poparta nawet przez chrześcijańsko-demokratyczną Partię Nacjonalistyczną. Przeciw głosował zaledwie 1 z 69 posłów tłumacząc, że sumienie nie pozwala mu poprzeć tej ustawy. – To historyczne głosowanie. Pokazuje ono, że nasza demokracja i nasze społeczeństwo osiągnęły pewien poziom dojrzałości i że możemy teraz powiedzieć, że wszyscy jesteśmy równi – powiedział chwilę po głosowaniu premier Joseph Muscat.
W 2011 r. na Malcie zalegalizowano rozwody, a w 2014 r. dopuszczono możliwość zawierania związków cywilnych przez osoby o tej samej płci. Nowa ustawa pozwala również homoseksualnym „małżeństwom” adoptować dzieci, choć na skutek ustawy z 2014 r. mieli już taką możliwość.
Źródło: KAI, PCh24.pl
WMa