Jak podało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, w najbliższy poniedziałek 17 lipca 2017 r. o godzinie 12.00 odbędzie się uroczyste wyprowadzenie na Cmentarz Północny szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, odnalezionych podczas ostatniego etapu prac ekshumacyjnych w Kwaterze Ł i ŁII Cmentarza Wojskowego stołecznych Powązek.
W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Rady Ministrów oraz instytucji i urzędów państwowych. Miejsce uroczystości to Kwatera Ł, Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie. Natomiast w środę 19 lipca odbędzie się konferencja prasowa z udziałem wiceprezesa IPN, dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, który podsumuje ostatni etap prac archeologicznych i ekshumacyjnych na Łączce.
Wesprzyj nas już teraz!
Zakończony w piątek, finalny etap prac trwał najdłużej – od 18 kwietnia do 7 lipca obecnego roku. – Po pięciu latach od rozpoczęcia prac poszukiwawczych, wychodzimy z obszaru kwater Ł i ŁII ze świadomością, że nikogo z Nich nie zostawiliśmy – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk wiceprezes IPN.
We wspomnianym okresie pracowało na Łączce ponad 200 wolontariuszy, przybywała niezliczona liczba odwiedzających a wśród nich prezydent Andrzej Duda. – Codziennie otaczali nas tak dobrzy i życzliwi nam ludzie, że nierzadko wzruszenie odbierało mowę. Ludzie, którzy przynosili do nas dobre słowa, modlitwy, ciepłe posiłki… Księża, którzy okazywali się być kapłanami po kilku godzinach ciężkiej fizycznej pracy, kiedy zakładali stułę i zaczynali się modlić nad szczątkami ofiar komunizmu. Siostry zakonne, które w ciężkich habitach stały przy sitach i odmawiały różaniec – relacjonuje szef zespołu poszukiwawczego.
Na Łączce powązkowskiej nekropolii w latach 1948-1956 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar. Często byli to żołnierze Niezłomni, walczący z sowietyzacją Polski. Do tej pory na Łączce wydobyto szczątki ponad dwustu osób. Wśród zidentyfikowanych żołnierzy polskiego podziemia byli m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych, ppłk Stanisław Kasznica. IPN prowadzi poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar komunistycznej bezpieki od 2012 r. W ostatnich latach Instytut odnalazł szczątki ponad 800 osób i zidentyfikował około 70 z nich.
Źródło: poszukiwania.ipn.gov.pl
Adam Białous