11 lipca 2017

W dniu 74. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu „nieznani sprawcy” znieważyli pomnik ofiar UPA w Gdańsku

(źródło: ipn.gov.pl)

Zdewastowano pomnik Pamięci Ofiar i Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu. Zakłóciło to uroczystość złożenia kwiatów pod monumentem w 74. rocznicę obchodów zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

 

Obecny na miejscu miejski konserwator pomnika powiedział, że takie wydarzenia dzieją się regularnie. Uczestniczący w uroczystościach Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku, Lev Zakharchyshyn tłumaczył, że zniszczenia dokonały osoby, które „nie chcą porozumienia”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kwiaty pod pomnikiem złożył także zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Kowalczuk. – Dewastacja pomnika jest przede wszystkim wyrazem ogromnej słabości tych, którzy to zrobili. Chcemy budować relacje. Relacje, które najważniejsze są dla młodych Ukraińców, którzy masowo przybywają do Gdańska. To jest ich nowy dom i chcemy, aby ten dom był bezpieczny – podkreślił Kowalczyk.

Pomnik został pomazany czarną farbą w spreju we wzory z grubsza przypominające godło Ukrainy. Do ostatniej chwili przed rozpoczęciem uroczystości trwały próby naprawienia szkód. Niestety, to nie pierwszy taki przypadek. Do poprzedniej profanacji tego pomnika znajdującego się w śródmieściu Gdańska doszło na początku czerwca. Nieznani sprawcy pomazali go żółtą farbą. Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

 

Pomnik ofiar OUN-UPA z Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich znajduje się na Starym Mieście w Gdańsku, na rogu ulic Stolarskiej i Katarzynki, niedaleko kościoła św. Katarzyny. Staraniem żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, wzniesiono go w roku 2006 – dokładnie w 60. rocznicę zbrodni ludobójstwa UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.  Motto pomnika to: „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie”.

 

Pomnik ten został pomazany farbą tak, aby zatrzeć wyryty na nim napis: „Pamięci dziesiątków tysięcy Polaków, mieszkańców Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej których ocalić z rzezi lat 1943-1945 nie było nam dane także tych, którzy opuścili rodzinne strony i poszli na poniewierkę uciekając przed terrorem i zagładą z rąk OUN-UPA w 60. rocznicę tej wielkiej tragedii Rodacy Gdańsk, 11 lipca 2003 r”.

 

Źródło: kresy.pl, kresy24.pl

AB

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 31 006 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram