5 lipca 2017

Chrześcijanie są dziś najbardziej prześladowaną grupą religijną świata, a do represji dochodzi w 128 państwach – alarmuje Ordo Iuris. Nasilające się zjawisko prześladowania chrześcijan oraz analiza instrumentów, które mogłyby pomóc w jego zwalczaniu – to treść raportu Instytutu przedstawionego we wtorek w Warszawie.

 

Zaprezentowany raport pt. „Persecution of Christians. Time to React to Genocide” („Prześladowanie chrześcijan. Czas na reakcję na ludobójstwo” – tłum. KAI), pod redakcją prof. Aleksandra Stępkowskiego i dr Joanny Banasiuk, analizuje zjawisko prześladowania chrześcijan i możliwe metody jego zwalczania. Pierwsza część raportu analizuje zjawisko prześladowania chrześcijan, którzy są dziś najbardziej represjonowaną grupą religijną świata.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Obecnie zjawisko prześladowań występuje w 128 krajach świata (stan na rok 2015, w porównaniu do 102 krajów w 2007 roku), spośród których pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje Korea Północna, gdzie ofiarą pada 92 na 100 chrześcijan.

 

Jak zauważył uczestniczący w konferencji ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, recenzent raportu, na przestrzeni ostatnich 9 lat, na arenie międzynarodowej można zaobserwować rosnącą świadomość istnienia zjawiska prześladowania chrześcijan, choć wciąż z jego skali nie zdają sobie sprawy nie tylko liczne instytucje, ale też sami chrześcijanie.

 

Żyjemy w okresie największych prześladowań w historii chrześcijaństwa! – alarmował ks. Mazurkiewicz, odwołując się do liczby chrześcijan, którzy każdego roku giną z powodu wyznawanej wiary. Jak wynika z raportu, w 2015 roku z powodu przyznawania się do wiary w Chrystusa straciło życie ponad 105 tys. osób. Jak wyjaśnił ks. prof. Mazurkiewicz, współcześnie mamy do czynienia zarówno z prześladowaniami „odgórnymi” narzucanymi przez władze państwowe, jak też tymi, organizowanymi przez konkretne grupy społeczne, przy biernej postawie władz.

 

Oprócz prześladowań rozumianych jako ludobójstwo, przejawami represji jest też np. dyskryminacja w wielu sferach codziennego życia, np. stwarzanie chrześcijanom trudności w wykonywaniu zawodów lub uzyskiwaniu dokumentów. Oprócz Korei Północnej, w pierwszej dziesiątce krajów, gdzie represje wobec chrześcijan są największe, znalazły się także: Somalia, Afganistan, Pakistan, Sudan, Syria, Irak, Iran, Jemen i Erytrea.

 

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz zwrócił uwagę na nowy kontekst prześladowań chrześcijan, który można obserwować m.in. właśnie w Syrii i Iraku, gdzie trwają czystki etniczne, prowadzone przez tzw. Państwo Islamskie, dążące do eliminacji chrześcijan z terenów, na których żyli od około 2000 lat. Jak mówił, w kontekście m.in. tych działań, represje względem chrześcijan można i trzeba nazywać ludobójstwem, tym bardziej, że użycie tego terminu zobowiązuje państwa i społeczeństwo międzynarodowe do działania.

 

Redaktorzy raportu, prof. Aleksander Stępkowski i dr Joanna Banasiuk, omówili w skrócie jego zawartość, zwracając uwagę na sposób funkcjonowania dostępnych na arenie międzynarodowej instrumentów prawnych, które nie spełniają do końca swej roli w zapobieganiu i zwalczaniu zjawiska prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie.

 

Prof. Stępkowski wyjaśnił m.in. że Międzynarodowy Trybunał Karny, powołany do ścigania największych zbrodni, w tym także ludobójstwa, działa w obrębie państw-sygnatariuszy tzw. Statutu Rzymskiego, wśród których nie ma m.in. państw Bliskiego Wschodu, gdzie dochodzi do ludobójstwa chrześcijan. Mówił też o jednej z propozycji wynikającej z przeprowadzonej w raporcie analizy funkcjonowania instrumentów prawnych. Jest nią powołanie Międzynarodowego Trybunału Karnego ad hoc, który funkcjonowałby podobnie do organów, które osądzały zbrodniarzy podczas wojny w byłej Jugosławii i Rwandzie.

 

Prezes Instytutu Ordo Iuris zwrócił też uwagę na istotną rolę Polski, która dzięki rozpoczynającemu się w przyszłym roku niestałemu członkostwu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, może mieć znaczący wpływ na powołanie tego trybunału i przeciwdziałanie prześladowaniom chrześcijan.

 

„Zbliżająca się dwuletnia obecność Polski w gronie członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (2018-2019) daje naszemu rządowi ogromne możliwości, ale jednocześnie czyni nasz kraj szczególnie odpowiedzialnym za los chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Wydaje się, że Polska, jak mało który kraj, jest wezwana do tego, by podjąć energiczne działania na rzecz ustanowienia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ Międzynarodowego Trybunału Karnego ad hoc, do osądzenia zbrodni ludobójstwa, których dopuszcza się Daesh” – czytamy w streszczeniu raportu.

 

Na zakończenie spotkania ks. prof. Mazurkiewicz przypomniał, że Kościół i wspólnota międzynarodowa powinny dołożyć starań, by chrześcijanie nie opuszczali terenów, które zamieszkują od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Powołując się na przykład Turcji, która została częściowo pozbawiona społeczności chrześcijańskiej, podkreślił, że świat w niedostatecznym stopniu zdaje sobie sprawę z czystek, jakim poddawane są ziemie pierwszych chrześcijan i zaapelował o to, aby myśląc o pomocy mieszkańcom Bliskiego Wschodu, starać się stworzyć warunki, w których będą mogli pozostać na swoich terenach.

 

Raport Instytutu Ordo Iuris pt. „Persecution of Christians. Time to React to Genocide” powstał w oparciu m.in. o badania przeprowadzone przez Open Doors, Pew Research Centre, The Centre for Studies on New Religions, United States Commission on International Religious Freedom i raporty Worldwatch Institute. Jak zapowiadają jego autorzy, będzie on szeroko promowany w Polsce i na arenie międzynarodowej. Pełny tekst raportu można pobrać ze strony: persecutionofchristians.ordoiuris.pl.

 

KAI

MWł

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram