Podczas dwudniowego szczytu państw Rady Europejskiej, premier Beata Szydło spotkała się z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem. Szefowa rządu przyznała, ze rozmowy odbyły się na prośbę strony polskiej, a podczas samego spotkania Macron sprawiał wrażenie, że „zależy mu na dobrych relacjach”.
Spotkanie pomiędzy premier Beatą Szydło a prezydentem Emmanuelem Macronem było elementem rozmów pomiędzy stroną francuską a liderami Grupy Wyszehradzkiej, którzy uczestniczyli w szczycie państw Rady Europejskiej w Brukseli. Sam prezydent Francji spóźnił się na spotkanie, a politolodzy upatrują w tym geście chęć „utarcia nosa” nieposłusznym politykom z Europy środkowowschodniej. Czeskie media poinformowały nawet, że Polska sondowała możliwość odwołania spotkania z Macronem ze względu na spóźnienie. Przedstawiciele polskiej delegacji jednak zdementowali te informacje.
Wesprzyj nas już teraz!
– To spotkanie się odbyło i to było dobre spotkanie, na którym rozmawialiśmy z prezydentem Macronem o różnych kwestiach. Koncentrowaliśmy się na wspólnym rynku, na kwestiach dotyczących protekcjonizmu, a także związanych z polityką, która jest prowadzona na rynku pracy. Rozmawialiśmy o dyrektywie o delegowanych pracownikach. Wymieniliśmy się również uwagami na temat funkcjonowania Unii Europejskiej – relacjonowała przebieg rozmowy premier Beata Szydło. Dodała również, że wolą obu stron jest prowadzenie stałego dialogu i ponowne spotkania.
– Przede wszystkim umówiliśmy się na dalsze spotkania i konsultacje. Taka wola jest zarówno ze strony prezydenta Macrona, jak i Grupy Wyszehradzkiej, by rozmawiać na tematy, które omawiane są także na forum UE – tłumaczyła szefowa rządu. Dodała również, że w jej opinii Emmanuel Macron chce dobrych relacji. – Odniosłam wrażenie, że zależy mu na dobrych relacjach z Polską – powiedziała.
Premier Beata Szydło zwróciła również uwagę na korzyści płynące ze spotkania, które zauważa w kontekście polityki bilateralnej. Podkreśliła, że Polska różni się w wielu sprawach od polityki proponowanej przez Macrona, ale otwarcie na dialog i poszukiwanie konsensusu ma być dobrym prognostykiem na przyszłość.
Źródło: wprost.pl
WMa