Pod Europejską Inicjatywą Obywatelską (EIO) Mama Tata i Dzieci podpisało się ponad milion mieszkańców Europy. Co więcej, niezbędne minima osiągnięto nie w 7, jak było wymagane, ale w 14 krajach Unii Europejskiej. Organizatorzy przedsięwzięcia osiągnęli duży sukces w Polsce, ponieważ polscy obywatele stanowią 1/3 wszystkich podpisanych pod projektem inicjatywy. Jej celem jest uniemożliwienie wykorzystywania prawa unijnego do kwestionowania naturalnej tożsamości małżeństwa i rodziny.
– To bardzo ważne poparcie dla obrony tożsamości małżeństwa i rodziny w Europie. Podjęcie dalszych kroków ws. Inicjatywy należy do Komisji Europejskiej – podkreślają inicjatorzy akcji.
Wesprzyj nas już teraz!
Dokładnie 9 grudnia po 12 miesiącach zbiórki w całej Europie, kiedy to zbierano poparcie w formie papierowej (688 177 podpisów) oraz za pomocą strony internetowej (312 026 podpisów), oficjalnie zakończono akcję. Efekty pracy wolontariuszy przekazano do właściwych ministerstw. Obowiązek zliczenia wszystkich podpisów spoczywa na organach krajowych, zaś podjęcie dalszych kroków ws. inicjatywy należy do Komisji Europejskiej.
Warunkami koniecznymi do spełnienia, aby EIO mogła zostać rozpatrzona przez Komisję Europejską było uzyskanie poparcia inicjatywy rzez ponad milion obywateli UE, a także zebranie odpowiedniej puli głosów w siedmiu państwach członkowskich. Ten drugi warunek został osiągnięty jeszcze w listopadzie 2016 r.
Ogromnym sukcesem Inicjatywy jest fakt, że finalnie aż 14 państw członkowskich zebrało wymaganą liczbę podpisów. Są nimi: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, a także Rumunia, Słowacja i Słowenia.
Polsce przypada niekwestionowana pozycja lidera pod względem uzyskanych głosów poparcia. Zebrano ich ok. 1/3 wszystkich podpisów, które znalazły się pod projektem inicjatywy. Na uwagę zasługuje także fakt, że minima zebrano również w dwóch największych krajach starej Unii, czyli we Francji i Niemczech, mających najwyższe kwoty minimalne. To bardzo mocno przełożyło się na ostateczny sukces w zbieraniu poparcia.
Europejska Inicjatywa Obywatelska Mama, Tata i Dzieci postuluje, by na potrzeby prawa europejskiego pod pojęciem małżeństwa rozumiano jedynie związek kobiety i mężczyzny. Przyjęcie tych rozwiązań wzmocni jedność Europy i zapewni poszanowanie art. 9 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej. Jednocześnie w projekcie wyraźnie zastrzeżono, że instytucje UE żadnym swoim działaniem nie mogą podejmować kroków mających na celu zmiany sposobu pojmowania małżeństwa i rodziny na gruncie prawa krajowego.
– Nie zamierzamy pozostawać bierni, lecz chcemy by w przedmiocie kontrowersji między Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym KE, a Inicjatywą Mama Tata i Dzieci wypowiedział się europejski Ombudsman [Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich – przyp. red.] – zaznaczył prof. Aleksander Stępkowski, członek komitetu obywatelskiego Inicjatywy, prezes Instytutu Ordo Iuris.
– Liczymy, że rządy państw Europy Środkowej ujmą się za setkami tysięcy swoich obywateli w sporze z biurokracją Komisji Europejskiej. Wierzymy jednak nade wszystko, że będziemy w stanie zmobilizować europejską opinię publiczną wokół wysiłków na rzecz przywrócenia pojęciom małżeństwa i rodziny ich właściwego znaczenia – dodał Rafał Dorosiński, wiceprezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.
Zbieranie podpisów pod Inicjatywą wsparły m.in. Instytut Ordo Iuris, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Fundacja Mamy i Taty, Związek Dużych Rodzin Trzy Plus.
Źródło: KAI, PCh24.pl
WMa