Cztery lata po rozstrzygnięciu konkursu na projekt nowego obiektu muzealnego i gospodarczego na terenie niemieckiego obozu zagłady z czasów II wojny światowej w Sobiborze koło Włodawy, w końcu ogłoszono przetarg na jego budowę. Oznacza to, że do końca roku rozpocznie się budowa nowego kompleksu o wartości 1,2 mln zł.
– W Sobiborze powstanie nowe upamiętnienie. Chcemy uchronić to miejsce przed dewastacją, ale także stworzyć miejsce pamięci o ofiarach, które będzie dostępne dla odwiedzających – powiedział dziennikowi „Rzeczpospolita” Dariusz Pawłoś, przewodniczący zarządu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie zajmującej się koordynacją prac związanych z „aranżacją nowego miejsca”. Dodał, że dzięki przeprowadzonym badaniom archeologicznym udało się ustalić dokładne miejsca masowych grobów, które teraz zostaną odpowiednio zagospodarowane i upamiętnione.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak informuje gazeta, na teren o powierzchni 1,5 hektara archeolodzy odkryli 20 dołów śmierci z prochami i ludzkimi kośćmi oraz fundamenty komory gazowej. Odnaleziono również „wiele rzeczy osobistych ofiar”, dzięki którym udało się je zidentyfikować.
Projekt przebudowy zakłada stworzenie nowej ścieżki dla zwiedzających prowadzącej wzdłuż tzw. Drogi Wniebowstąpienia. Lokalizację nowego budynku muzeum przewidziano pomiędzy początkiem drogi do komór gazowych miejscem dawnego obozu, w którym wybuchło powstanie. Fasada nowego budynku zostanie pokryta specjalnymi betonowymi panelami, co ma pozwolić na odwzorowanie zewnętrznych ścian niemieckiego obozu śmierci.
W przedsięwzięciu oprócz Polski biorą udział również przedstawiciele państw, z których pochodzą niektóre ofiary niemieckiego ludobójstwa zamordowane w obozie, m.in. Holandii, Słowacji i Izraela finansujący część prac na terenie Sobiboru. „W projekcie tym nie uczestniczą Niemcy”, informuje „Rzeczpospolita”.
W czasie II wojny światowej Niemcy zamordowali w Sobiborze 171 tys. Żydów o dziesiątki tysięcy przedstawicieli innych „gorszych ras”, w tym Polaków.
Źródło: „Rzeczpospolita”
TK