4 maja 2017

Współpracownik NKWD i „wybitny” stalinista patronem polskich ulic i szkół. Kiedy to się skończy?

(Oskar Lange źródło: wikipedia.org)

„Lange już od 1943 roku podjął pod pseudonimem Friend tajną współpracę o charakterze agenturalnym z sowieckimi służbami specjalnymi” – w taki sposób historycy IPN podsumowali postać komunistycznego działacza, najprawdopodobniej współpracującego z NKWD, Oskara Langego. Mimo obowiązywania ustawy dekomunizacyjnej wiele polskich ulic, auli wykładowych etc nadal nosi imię marksistowskiego ekonomisty.

 

Oskar Lange, zdaniem Herberta Romersteina, amerykańskiego historyka była bardzo ważnym współpracownikiem NKWD. W PRL należał do „elity stalinowskich władz politycznych”. Był członkiem KC PZPR, Rady Państwa PRL i posłem na Sejm PRL.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Od 1989 roku ulice imienia Oskara Langego znikają z polskiej przestrzeni publicznej i do momentu wejścia w życie ustawy dekomunizacyjnej lokali radni nie mieli problemu ze zmianą ich nazw. W 1990 roku w Kraśniku ul. Oskara Langego zmieniono na al. Niepodległości, zaś w 1991 roku w Krakowie na ul. prof. A. Bochniaka.

 

To samo dotyczyło patronatu Langego nad polskimi szkołami. Jak podaje portal nasz dziennik.pl w 2016 roku zrezygnowano z patronatu Langego nad Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zamościu, Zespołem Szkół Ekonomicznych w Kielcach oraz Zespołem Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu. W roku 2006 Lange przestał być patronem Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu

 

Ponowną dyskusję na temat Oskara Langego wywołała nieudana próba zmiany nazwy ulicy jego imienia w Częstochowie. – Nie wydaje mi się, czy akurat wybitny, światowej sławy ekonomista Oskar Lange był i jest symbolem komunizmu w Polsce. Jest to takie naciągane bardzo – powiedział, cytowany przez portal naszdzienik.pl, Ryszard Szczuka (radny SLD).

 

Podobna sytuacja ma miejsce m.in. w Warszawie, Katowicach, Bydgoszczy, Koszalinie i wielu innych polskich miastach, gdzie również znajdują się ulice Oskara Langego. W nich również radni „nie śpieszą się” z realizacją zapisów ustawy dekomunizacyjnej.

 

Patronat Oskara Langego nie wydaje się być również problemem dla szkół i uczelni wyższych. – W Polskiej Akademii Nauk jest sala im. Langego, agenta NKWD – alarmuje Krzysztof Wyszkowski, członek Kolegium IPN. Podobnie jest m.in. w Szkole Głównej Handlowej oraz na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW. Zespół Szkół w Zawierciu, Zespół Szkół nr 3 w Szczecinie, Zespoły Szkół Ekonomicznych w Bytomiu, Wodzisławiu Śląskim, Chorzowie, Grudziądzu czy Zespół Szkół w Białym Borze (pomorskie) to z kolei tylko niektóre przykłady szkół objętych patronatem marksisty. 

 

Jak informuje naszdziennik.pl do wojewodów rozesłano specjalne noty historyczne przygotowane przez pracowników IPN. Dzięki nim będą oni mogli wydawać „decyzje o zmianach nazw ulic w przypadku, gdy tego obowiązku nie dopełnią samorządy”.

źródło: naszdziennik.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram