Część państw Unii Europejskiej nadal ma poważne kłopoty z imigrantami. Sprzeciw państw członkowskich wobec planów ich relokacji spowodował impas w rozmowach. Z nowymi propozycjami wyszła sprawująca aktualne prezydencję w UE Malta, która proponuje system kar i nagród. Ma on zachęcić państwa do przyjmowania imigrantów stacjonujących w obozach we Włoszech, Grecji i pozostałych krajach. Nowy system nazywany jest „kompromisem”.
Niemiecki „Der Spiegel” informuje, że Malta przygotowała projekt nowego, „kompromisowego” rozwiązania dotyczącego systemowej relokacji imigrantów do poszczególnych krajów Unii Europejskiej. Propozycja rządu maltańskiego mimo wszystko niewiele różni się od poprzedniego planu, który zakładał przymusowe przyjmowanie przybyszów z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Projekt nowego rozwiązania miał zostać zawarty w dokumencie „Aspekt solidarności w kontekście reformy systemu dublińskiego”, opublikowanym 21 kwietnia br.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak wynika z zapisów zawartych w projekcie, każdy kraj członkowski UE, za przyjęcie jednego imigranta, byłby wynagradzany kwotą 60 tys. euro, płatną w ciągu pięciu lat. Podobna stawka będzie obowiązywała również w przypadku odmowy przyjęcia uchodźców, ale wówczas rzecz jasna płatnikiem tej kwoty byłby kraj odmawiający.
Rozwiązanie „kompromisowe” ma przejawiać się również we wsparciu dla krajów, które nie są gotowe na przyjęcie imigrantów. Wówczas państwa te zostaną zobligowane do dostarczenia strukturom UE specjalnych pracowników do Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) lub Europejskiemu Urzędowi Wsparcia w dziedzinie Azylu.
„Der Spiegel” informuje również, że kraje, które nie są gotowe na przyjmowanie imigrantów, otrzymają więcej czasu na realizację swych zobowiązań względem wspólnoty Unii Europejskiej. Propozycja rządu Malty zostanie rozpatrzona wkrótce, podczas posiedzenia ministrów spraw zagranicznych, do którego dojdzie w Brukseli.
Źródło: Der Spiegel, niezalezna.pl
WMa