Podczas konferencji prasowej działacze Młodzieży Wszechpolskiej zapowiedzieli, że w piątek 21 kwietnia będą protestowali przeciwko bluźnierczemu spektaklowi „Klątwa”, który po raz kolejny będzie wystawiany w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Władze MW wystosowały także m.in. apel o interwencję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także zgłosiły sprawę Prokuraturze.
Mateusz Pławski, rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej podkreślał, że organizacja zdecydowanie potępia fakt wystawiania na deskach teatru pseudosztuki „Klątwa” i dodaje, że w związku ze spektaklem, MW skierowało cztery wnioski z prośbą o interwencję i usunięcie „Klątwy” z repertuaru Teatru Powszechnego. Dokumenty trafiły do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także do władz Warszawy oraz dyrekcji samego teatru, gdzie od dwóch miesięcy można zobaczyć pseudosztukę. Jak dodaje Mateusz Pławski, fakt, że do tej pory „Klątwa” nie została usunięta z repertuaru wskazuje na słabość organów polskiego państwa. Podkreślił, że jeśli władze nie podejmą stosownej interwencji, ma nadzieję, że sprawy w swoje ręce wezmą sami obywatele.
Wesprzyj nas już teraz!
Młodzież Wszechpolska zapowiedziała także przeprowadzenie w piątek 21 kwietnia, akcji protestacyjnej przed budynkiem Teatru Powszechnego, gdzie o 18:30 ponownie wystawiana będzie „Klątwa”. Udział w pikiecie oprócz MW zapowiedzieli również sympatycy i działacze Ruchu Narodowego oraz Obozu Narodowo Radykalnego.
Wystawienie na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie bluźnierczego i obscenicznego spektaklu „Klątwa” odbiło się w Polsce szerokim echem. Przedstawieniem reżysera-skandalisty Olivera Friljcia, podczas którego profanowany jest Chrystusowy krzyż oraz figura św. Jana Pawła II, zainteresowała się już prokuratura oraz eksperci Instytutu Ordo Iuris. Skandaliczna pseudosztuka wywołała reakcję hierarchów Kościoła i katolików. Sceny, które mogą zobaczyć widzowie Teatru Powszechnego w Warszawie trudno opisać tak, aby nie stać się przyczyną zgorszenia. Prezentowanie bluźnierstwa, wyuzdanej pornografii czy antypolskich fobii jako prób „artystycznego zmagania się ze współczesnością” stało się perfidną metodą stosowaną od lat przez wielu tzw. ludzi kultury.
Warto przypomnieć, że jeszcze pod koniec lutego, rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik informował, że „Klątwa” ma znamiona bluźnierstwa. Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością. Oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest to szczególnie bolesne dla Polaków. Ponadto nie może być przyzwolenia na nawoływanie do nienawiści i deprecjonowania ludzkiego życia. Podobnie nie można się zgodzić na znieważanie flag państwowych, w tym przypadku flagi Państwa Watykańskiego” – zaznaczył w komunikacie ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Jak dodał, odpowiedzią na spektakl „Klątwa”, który „wypacza pojęcie sztuki i piękna, niech będzie modlitwa wynagradzająca za bluźnierstwo oraz promocja wartości m.in. w środkach społecznego przekazu w myśl słów: Zło dobrem zwyciężaj!”.
Źródło: facebook.com, rp.pl, PCh24.pl
WMa