11 kwietnia 2017

Żydzi, Grecy i Amerykanie. Dlaczego wspólnie ćwiczą na Morzu Śródziemnym?

(Korweta rakietowa typu Saar 5 w służbie izraelskiej floty. By Ilan Rom (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons)

Izraelskie okręty wraz z jednostkami greckimi i amerykańskimi ćwiczą na wodach Morza Śródziemnego, przygotowując się na ataki łodzi samobójczych, wrogich okrętów podwodnych i ostrzał ze strony Hamasu oraz Hezbollahu – donosi „Times of Israel”.

 

W manewrach od kilku dni bierze udział okręt „Hanit”, który został zaatakowany przez Hezbollah z libańskiego wybrzeża w roku 2006, zabijając czterech żołnierzy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Był to pierwszy bezpośredni atak na okręt wojenny Izraela od dziesięcioleci, a Hezbollah świętował to jako jedno z największych zwycięstw w 34-dniowej wojnie. W trwającym wówczas konflikcie zginęło łącznie ponad 1,1 tys. Libańczyków (w większości cywili), bojowników Hezbollahu oraz 165 Izraelczyków, w tym 44 cywilów. W Izraelu wojna była powszechnie postrzegana jako „niewłaściwa”, bo nie osiągnęła celów wyznaczonych przez ówczesnego premiera Ehuda Olmerta, jakim było zniszczenie Hezbollahu.

 

Ostrzał „Hanit” Izraelczycy uważali za wielkie niepowodzenie. Okręt mógł zatonąć, gdyby pocisk przeciwokrętowy trafił w inne miejsce niż lądowisko.  Dochodzenie wykazało, że do trafienia okrętu doszło wskutek wyłączenia systemów antyrakietowych. Wojskowi nie wierzyli w to, by Hezbollah mógł posiadać wyrafinowaną technologię.

 

Podczas manewrów Novel Dina 17 izraelscy marynarze ćwiczyli szybką reakcję na zbliżające się łodzie samobójców, z jakimi mają do czynienia amerykańskie statki w pobliżu Jemenu. Walki toczą tam bojówki z jednej strony wspierane przez Arabię Saudyjską, a z drugiej – przez Iran.

 

Statek jest obecnie wyposażony w systemy obrony antyrakietowej i zaawansowane pociski.

 

Chociaż ponad 90 proc. importu Izraela przybywa za pośrednictwem mórz, w wojnach z arabskimi sąsiadami w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych to wojskowe siły powietrzne odgrywały główną rolę w obronie. Po wojnie w roku 2006 nastąpiła kluczowa zmiana. Izrael odkrył znaczne pola gazu w pobliżu swojego wybrzeża. Zadaniem izraelskich żołnierzy jest jednak nie tylko osłanianie platform gazowych na Morzu Śródziemnym, lecz przygotowanie się na „każdy rodzaj zagrożenia”.

 

Źródło: timesofisrael.com

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram