29 marca 2017

Kardynał Marx przekaże zarząd parafiami świeckim. Powód? Brak kapłanów w diecezji

(fot. REUTERS / Ina Fassbender / FORUM)

Kardynał Reinhard Marx ogłosił, że w jego archidiecezji (Monachium) zezwoli świeckim na prowadzenie parafii tam, gdzie nie będzie kapłanów. W ten sposób zdecydowanie odrzucił propozycję łączenia kilku parafii ze sobą z powodu braku duchownych.  


63-letni kardynał jest doradcą papieża Franciszka. Podczas spotkania plenarnego rady diecezjalnej w dniu 18 marca hierarcha zapowiedział wprowadzenie jesienią tego roku pilotażowego programu nowego modelu zarządzania parafialnego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

To odpowiedź na problemy spowodowane brakiem powołań kapłańskich. Duchowny nie chce likwidacji parafii i ich łączenia. Mówił, że „ważne jest zachowanie wszystkich parafii, by zagwarantować obecność Kościoła na miejscu”. Dlatego proponuje, by obowiązki kapłanów przejęli sami parafianie, którzy pobierali by z tego tytułu wynagrodzenie.

 

Kard. Marx, który jest członkiem papieskiej grupy doradczej C9, a także koordynatorem Rady Watykańskiej ds. Gospodarki stwierdził: – Obecnie doświadczamy wielkiego wstrząsu w Kościele. Dodał, że w tej sytuacji zgodnie z ideą Soboru Watykańskiego II, konieczne staje się wdrożenie „kapłaństwa wszystkich wiernych”.

 

Tłumaczył, że nawet w prawie kanonicznym istnieje wezwanie do „większego uczestnictwa świeckich”. – Kościół lokalny jest najbardziej znaczący. Byłoby marnotrawieniem wielu okazji, gdybyśmy wycofali się z terenów, gdzie zapuściliśmy już korzenie  – podkreślił. Duchowny „jest przekonany, iż praca duszpasterska musi być dostosowana do dostępnych zasobów i charyzmatów na miejscu”.

 

Kardynał Marx powiedział także, że w obecnych warunkach w Niemczech lokalne parafie musiałyby zostać zreorganizowane. W archidiecezji monachijskiej przykładowo pojawił się tylko jeden kandydat na kapłana w tym roku. Z tego powodu duchowny uważa, że „oprócz reorganizacji parafii, konieczne staje się omówione obecnych wymogów dotyczących wstępowania  do stanu kapłańskiego”.

 

Jednym z pierwszych kroków, mających pomóc rozwiązać problem, miałoby być wyświęcanie żonatych mężczyzn. Przyznał także, że gdy Franciszek mówił o takiej możliwości w wywiadzie dla tygodnika „Die Zeit”, nie odnosił się do Niemiec, lecz do diecezji na odległych terenach w Brazylii.

 

Hierarcha mówił, że gdy został arcybiskupem Monachium, początkowo odrzucał plan, który obecnie chciałby jednak wdrożyć. Projekt pilotażowy opiera się na planie duszpasterskim archidiecezji z 2013 r.: „Szanse i wyzwania dla życia Kościoła lokalnego z punktu widzenia socjo-demograficznego”. Projekt podkreśla, że parafie powinny skupiać się na następujących kwestiach w przyszłości: imigracji (projekt zakłada, że będzie w przyszłości wielu imigrantów), tworzeniu punktów pomocy dla nowych przybyszy, ewangelizacji wśród nich poprzez „dostosowanie i modernizację języka kościelnego w celu uczynienia go bardziej zrozumiałym”, stworzeniu specjalnej posługi duszpasterskiej dla „singli”, stworzeniu specjalnej posługi duszpasterskiej dla nastolatków i młodych dorosłych.

 

W swoich „wytycznych duszpasterskich” z roku 2016 kardynał Marx przypomniał księżom archidiecezji, że kluczowym punktem pracy duszpasterskiej jest „wyraźna opcja” na rzecz osób potrzebujących materialnego i duchowego wsparcia. Ewangelia ma być kierowana „nie do zamożnych przyjaciół i sąsiadów, ale przede wszystkim do ubogich i chorych”.

 

 

Źródło: catholicheral.co.uk.,

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 555 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram