Stowarzyszenia Patria Nostra przygotowuje wnioski do sądu o wszczęcie dwóch procesów cywilnych za użycie przez niemieckie media fałszującego historię sformułowania „polskie obozy zagłady”.
Takich nadużyć miały dopuścić się – telewizja SWR i radio B5aktuell. Niemiecka telewizja publiczna SWR opublikowała 21 marca artykuł związany z 75. rocznicą pierwszej deportacji Żydów z Moguncji. „W jego treści odnajdujemy następujący fragment – 25 marca 1942 roku przyjechał do getta Piaski koło Lublina w Polsce, specjalny pociąg kolei Rzeszy z ponad tysiącem Żydów. Kilka tygodni później ci, którzy jeszcze żyli, zostali przewiezieni do polskich obozów zagłady w Majdanku i Sobiborze, gdzie zostali zamordowani” – pisze w komunikacie skierowanym do mediów radca prawny Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra.
Wesprzyj nas już teraz!
Zdaniem stowarzyszenia jeszcze gorszego zakłamania historii dopuściła się bawarska stacja radiowa B5aktuell funkcjonująca w ramach grupy Bayerischer Rundfunk. „W artykule z 23 marca, opisującym książkę niemieckiego historyka Stephana Lehnstaedt pt. Sedno Holokaustu, zawarto następujące sformułowanie: historyk Stephan Lehnstaedt opisuje w swojej książce systematyczny, bestialsko i perfekcyjnie zorganizowany mechanizm morderstwa dokonanego w polskich obozach zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince” – podaje w komunikacie Lech Obara.
Dopiero po natychmiastowych wyrazach oburzenia słuchaczy oraz interwencji dyplomatycznej, stacja zmieniła to określenie na prawidłowo brzmiące „niemieckie obozy”. Patria Nostra poinformowała, że wciąż kontaktują się z nią osoby poszkodowane oczernianiem Polski obraźliwymi pomówieniami o „polskich obozach”. Po tych sygnałach Stowarzyszenie Patria Nostra m.in. wysłało już ostateczne przedsądowe wezwanie do publikacji właściwych przeprosin za „polskie obozy” przez niemiecką telewizję ZDF, która pomimo sądowego wyroku, uchyla się od nich.
Stowarzyszenie Patria Nostra, powołane zostało do życia w celu zwalczania na drodze prawnej haniebnego pomawiania Polaków o niemieckie zbrodnie. Impulsem, który doprowadził do powstania stowarzyszenia, był pierwszy w Polsce proces wytoczony w styczniu 2010 roku za użycie przez niemiecką gazetę „Die Welt”, kłamliwego sformułowania „polski obóz koncentracyjny”. Dopuszczono się tego w artykule pt. „Asafs Reise um die Welt” („Podróże Asafa dookoła świata”), zamieszczonym w dzienniku 24 listopada 2008 roku. Wiceprezesem stowarzyszenia jest Janina Luberda – Zapaśnik, prezes oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, również była więźniarka tych obozów, m.in. w Potulicach koło Piły, w którym Niemcy zabili czworo jej młodszego rodzeństwa.
Adam Białous