W uroczystość zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kościele Matki Bożej Trybunalskiej została odprawiona Msza Św. w ramach Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. Mszy przewodniczył ksiądz biskup Laszlo Kiss-Rigo z Węgier. We wspólnej modlitwie uczestniczyli prezydenci Polski oraz Węgier. – Jeśli zrzekniemy się naszych korzeni i naszej tożsamości to nie będziemy budować szczęścia, ale wstąpimy na złą drogę – mówił ks. bp Kiss-Rigo.
Ks. bp Kiss-Rigo podkreślił, że słuchanie słowa Boga nie tyczy się tylko jednej osoby, ale całej Europy. – Jeśli zrzekniemy się naszych korzeni i naszej tożsamości to nie będziemy budować szczęścia, ale wstąpimy na złą drogę – mówił hierarcha. Biskup porównał Europę do pacjenta, który potrzebuje terapii rehabilitacyjnej od Polski i Węgier. – Nasze narody mogą pomóc w komunikowaniu się miedzy Panem Bogiem, a Europą, aby prawdziwe wartości europejskie, nie były doktryną sztucznej poprawności politycznej, ale aby to były prawdziwe wartości oparte na świętości rodziny, małżeństwa i oparte na prawdziwej solidarności – zaznaczył.
Wesprzyj nas już teraz!
W słowie skierowanym do wiernych ks. bp Laszlo Kiss-Rigo zaznaczył, że ponad tysiącletnia przyjaźń polsko-węgierska został scalona przez wspólną kulturę chrześcijańską, przez wspólną wiarę. – Bywa tak, że nawet wśród najlepszych przyjaciół powstają spory, dlatego przyjaźń i braterstwo trzeba pielęgnować – mówił. Dalej ks. bp Kiss-Rigo zwrócił uwagę, że nawet w dzisiejszej Ewangelii w uroczystość zwiastowania NMP mamy przykład komunikowania się z Panem Bogiem. – Człowiek może otwartym umysłem przyjąć to co Pan Bóg chce mu przekazać. Jeśli współpracuje z Bogiem to wtedy buduje swoje szczęście. W dzisiejszej Ewangelii Maryja przyjęła dobrą nowinę od Archanioła Gabriela – dodał hierarcha.
Na zakończenie bp. Kiss-Rigo podkreślił, że Polacy i Węgrzy powinni prosić o wsparcie Pana Boga, a także Matkę Bożą Jasnogórską, Matkę Bożą Węgierską i Matkę Bożą Trybunalską, aby solidarność polsko-węgierska dała impuls całej Europie, aby wskazała drogę do szczęśliwszej przyszłości.
Źródło: KAI, PCh24.pl
WMa