Kanclerz Niemiec Angela Merkel przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych, która stała się okazją do pierwszego, oficjalnego spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem. Politycy poinformowali, że rozmowy dotyczyły kwestii polityki zagranicznej, współpracy między Berlinem a Waszyngtonem, a także wolnego handlu. Donald Trump z dużym dystansem podszedł do rozmów z Angelą Merkel, której jak wychwyciły kamery telewizyjne, nie chciał podać ręki podczas sesji fotograficznej.
Wizyta Angeli Merkel w Stanach Zjednoczonych była pierwszą okazją do wspólnego spotkania z wybranym w zeszłorocznych wyborach prezydentem Donaldem Trumpem. Spotkanie miało się odbyć we wcześniejszym terminie, ale w związku z trudnymi warunkami atmosferycznym, przełożono je i doprowadzono do skutku dopiero w piątek. Jak poinformowali politycy, podczas spotkania rozmawiano na temat polityki zagranicznej, kwestii wolnego handlu, a także współpracy między Berlinem a Waszyngtonem. Media informują, że poruszono również problem konfliktów panujących na świecie oraz temat kryzysu imigracyjnego.
Wesprzyj nas już teraz!
Donald Trump podczas konferencji prasowej podkreślił, że Stany Zjednoczone nadal będą niezwykle silnie angażowały się w Sojusz Północnoatlantycki NATO. Dodał jednak, że będzie wymagał od poszczególnych krajów członkowskich zaangażowania i partycypacji finansowej, która jest wspólnym zobowiązaniem wszystkich państw NATO. Prezydent USA mówił również, że polityka handlowa powinna być sprawiedliwa, a imigracja jest „przywilejem, a nie prawem”. Podkreślił również, że priorytetem dla jego administracji jest bezpieczeństwo obywateli.
Komentatorzy polityczni obserwujący konferencję prasową i oficjalną, publikowaną w mediach część rozmów zauważyli, że podczas wspólnej sesji fotograficznej, Angela Merkel zaproponowała Trumpowi wspólny uścisk dłoni. Prezydent USA pozostał jednak niewzruszony i nie zareagował na propozycję niemieckiej kanclerz.
The.
Looks.
On.
Their.
Faces.
Merkel: “Do you want to have a handshake?”
Trump: [crickets. scene.] pic.twitter.com/LLFxuyGDY0
— Bradd Jaffy (@BraddJaffy) 17 marca 2017
Źródło: wpolityce.pl, Reuters, Twitter
WMa