Płk Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, mjr Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” i płk Władysław Liniarski ps. „Mścisław”, to patroni pierwszych trzech brygad nowego rodzaju Sił Zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej. Kolejne brygady także będą przejmować tradycje jednostek antykomunistycznego podziemia.
Zgodnie z zapowiedziami ministra Antoniego Macierewicza, patronami pierwszych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej zostali żołnierze antykomunistycznego podziemia po 1944 roku. Decyzje już zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym MON i weszły w życie.
Wesprzyj nas już teraz!
Brygady sięgają po tradycje jednostek, które w ramach antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia zbrojnego walczyły na terenach, gdzie formowane są nowe brygady WOT. Tak patronem 1. Brygady Obrony Terytorialnej w Białymstoku został płk Władysław Liniarski ps. „Mścisław”. To od 1941 roku szef białostockiego okręgu Armii Krajowej, a następnie komendant białostockiego okręgu Armii Krajowej Obywatelskiej. Brygada „Podlaska” sięga po tradycje aż 25 oddziałów AK, AKO i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym oddziałów „Huzara”, „Łupaszki”, „Wiktora” czy „Młota”
Patronem 2. Brygady Obrony Terytorialnej w Lublinie został mjr Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”. To legendarny cichociemny, dowódca oddziałów partyzanckich AK, Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj i WiN. Brygada „Lubelska” przejęła tradycje 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, 8. i 9. pułku piechoty Legionów AK oraz lubelskiego okręgu WiN.
Patronem 3. Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie został płk Łukasz Ciepliński, prezes IV Zarządu WiN, zamordowany wraz z towarzyszami 1 marca 1951 r. Brygada „Podkarpacka” sięga po tradycje miejscowego podokręgu i inspektoratów AK oraz okręgu i regonów WiN.
Formowane od tego roku Wojska Obrony Terytorialnej są nowym – piątym – rodzajem Sił Zbrojnych, opartym głównie na ochotnikach. Docelowo powstać ma 17 brygad – dwie na Mazowszu i po jednej w pozostałych województwach. Wszystkie mają odwoływać się do tradycji Żołnierzy Niezłomnych.
Źródło: naszdziennik.pl
MA