Rządy krajów unijnych oraz negocjatorzy Parlamentu Europejskiego porozumieli się we wtorek w sprawie rozporządzenia dotyczącego zniesienia wiz dla Ukraińców. Ustalenia wymagają jeszcze formalnego zatwierdzenia przez jedną z europarlamentarnych komisji oraz całe gremium. Następnie o losach przepisów zdecydują państwa narodowe.
Po wejściu w życie ustalonych we wtorek warunków, obywatele Ukrainy posiadający paszporty biometryczne będą mieli prawo wjeżdżać na terytorium krajów unijnych bez wizy na okres 90 dni w ciągu pół roku w celach rodzinnych, turystycznych oraz biznesowych.
Wesprzyj nas już teraz!
Negocjacje między Kijowem a Komisją Europejską trwały od roku 2008. W 2015 Ukraina spełniła wymagane kryteria zniesienia wiz – stwierdziła wtedy KE. Wschodnioeuropejski kraj dokonał tego pomimo kryzysu gospodarczego oraz wojny w Donbasie. Jednak dopiero w maju roku 2016 Komisja Europejska zarekomendowała krajom członkowskim zniesienie wiz dla Ukraińców i Gruzinów.
Mimo takich zaleceń kraje UE zwlekają z otwarciem się na Ukraińców i Gruzinów, obawiając się napływu imigrantów. Szczególnie sceptyczne są Niemcy i Francja. W tych krajach w roku 2017 odbędą się wybory, a rządzący nie chcą podsycać antyimigranckich nastrojów będących paliwem dla opozycyjnych formacji radykalnych. Berlin i Paryż domagały się, by wraz z otwarciem na Wschód wprowadzić przepisy umożliwiające czasowe przywracanie wiz np. w sytuacji znacznego napływu azylantów.
Takie zasady przywracania obowiązku wizowego zostały zatwierdzone przez kraje unijne w poniedziałek. Wtedy też wprowadzono rozporządzenie o zniesieniu wiz dla Gruzinów.
Zmiany dotyczące Ukrainy i Gruzji nie obejmą Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Źródło: tvpparlament.pl
MWł