22 lutego 2017

W niedzielę kilka tysięcy osób wyszło na ulice Malty, by zaprotestować przeciwko projektowi ustawy, ograniczającej wolność wypowiedzi w Internecie, a także ostrego postępowania rządu względem niepokornych dziennikarzy, którzy donoszą o nadużyciach polityków. Protesty zorganizowała opozycyjna Partia Nacjonalistyczna Malty (NP).

 

Projekt ustawy trafił do parlamentu w zeszłym tygodniu pod pretekstem dostosowania prawa przeciw zniesławieniom. Nowe prawo wprowadzi obowiązek specjalnej rejestracji wszystkich obywateli, którzy chcą wyrażać opinie w sieci. – Jest to ograniczenie wolności w Internecie i przyszły rząd nacjonalistyczny uchyli ustawę, jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament – już zapowiedział lider NP Simon Busuttil.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Maltański lewicowy rząd ostro rozprawia się z niepokornymi dziennikarzami. Od kilku tygodni władze zastraszają dziennikarkę Daphne Caruana Galizia. 8 lutego sąd na wniosek wiceszefa Partii Pracy, pełniącego funkcję ministra gospodarki ChristianaCardona zablokował konto bankowe Caruany. 30 stycznia opublikowała ona na swojej stronie daphnecarruanagalizia.com artykuł na temat „podróży służbowej” ministra Cardonai, posła odpowiedzialnego za sprawy polityczne w ramach prezydencji Malty w UE, Josepha Gerada do Niemiec.

 

Dziennikarka poinformowała, że obaj politycy jako goście rządu niemieckiego udali się do domu publicznego w Velbert. Cardona zaprzeczył zarzutom. – Zadaniem dziennikarzy jest relacjonowanie wydarzeń z życia publicznego, a zadaniem władz jest danie dziennikarzom gwarancji, iż mogą to robić bez zastraszania lub zagrożenia – stwierdziła szefowa OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović. Dodała, że jest poważnie zaniepokojona presją wywieraną na dziennikarkę Caruanę Galizia.

– Inicjowanie pozwów o zniesławienie za pracę dziennikarzy może bardzo szybko uciszyć swobodny dyskurs publiczny w każdym społeczeństwie – ostrzegła Mijatović, przypominając, że osoby publiczne muszą znosić wyższy próg krytyki i kontroli z powodu swojej działalności publicznej.

 

Szefowa OBWE ds. wolności mediów tłumaczyła, że nie można blokować konta bankowego dziennikarce tylko za to, że wykonywała swoją pracę a wolność słowa nie może być krępowana przez rządzących, tylko dlatego, że nie chcą, by pewne niewygodne informacje dotarły do opinii publicznej.

 

Maltańskie Stowarzyszenie Dziennikarzy wezwało ministra do odblokowania konta dziennikarki. Stwierdzili, że zamrożenie aktywów finansowych było przesadzone i sprzeczne z wolnością wypowiedzi oraz wolnością prasy. W poniedziałek (20 lutego) Caruana Galizia wygrała sprawę o zniesławienie, wniesioną przez polityka Marka Gaffarena.

 

Nowa ustawa została zaproponowana przez rząd w ubiegłym tygodniu. Wymaga ona rejestracji w specjalnym rejestrze rządowym wszystkich osób, które prowadzą strony internetowe, publikujące informacje i zdjęcia, zanim wyrażą jakąkolwiek opinię. Za niedopełnienie formalności grozą grzywny. Rejestr ma pozwolić szybko zidentyfikować podmioty krytyczne wobec władzy.

 

W swoim oświadczeniu Mijatović również zauważyła z niepokojem, że w dniu 4 lutego minister gospodarki pozwał innego dziennikarza, Mario Frendo w związku z niechlubnym „wyjazdem służbowym” do niemieckiego domu publicznego.

 

Źródło: euractiv.com

AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram