Opublikowali memorandum, w którym proponują wyświęcanie tzw. viri probati.
Inicjatywa księży, diakonów i świeckich, „pro concilio” z niemieckiej diecezji Rottenburg-Stuttgart, domaga się od Watykanu „poluzowania” celibatu. W opublikowanym memorandum pisze, że wobec od lat zaostrzającego się kryzysu powołań należy podjąć zdecydowane kroki i dopuścić do kapłaństwa także żonatych mężczyzn. Swój apel członkowie inicjatywy wysłali do lokalnego biskupa, Gebharda Fürsta, oraz do wszystkich parafii diecezji. Sygnatariusze proszą o zajęcie się tematem wyświecania żonatych mężczyzn na wszystkich szczeblach diecezjalnego życia kościelnego. Z kolei biskupa zachęcają do oddziaływania na episkopat, tak by niemieccy hierarchowie złożyli odpowiednią propozycję samemu Ojcu Świętemu.
Wesprzyj nas już teraz!
Memorandum według samej inicjatywy „pro concilio” odniosło już pewien skutek, bo pierwsze wspólnoty w diecezji zaczęły zajmować się problemem święceń dla żonatych. Autorzy pomysłu zbierają też w Internecie podpisy, celem uzyskania poparcia dla swojego projektu. Pod koniec czerwca podpisy zostaną przekazane bp. Fürstowi.
Jak przekonuje „pro concilio”, wierni mają prawo do opieki duszpasterskiej i otrzymywania sakramentów. W obliczu kryzysu powołań jest to jednak coraz trudniejsze. Biskupi, których powinnością jest zaopatrywać Kościół w nowych księży, nie są w stanie sprostać temu zadaniu.
W diecezji Rottenburg-Stuttgart według aktualnych statystyk mieszkają prawie 2 mln katolików w 1036 parafiach. Jednak nowych kapłanów nie przybywa. W roku 2012 wyświęcono tylko jednego księdza.
„Pro concilio” pisze w memorandum, że papież Franciszek zachęca episkopaty do odważnych propozycji celem wychodzenia naprzeciw rozmaitym trudnościom duszpasterskim. Jak dodają, w przypadku niemieckim rozwiązaniem kryzysu powołań mogłoby być właśnie wyświęcanie żonatych; nie w zamian księży żyjących w celibacie, ale jako wsparcie dla nich.
Inicjatywa „pro concilio” definiuje się jako grupa nawołująca Kościół katolicki do odnowienia w rzekomym duchu soborowym. Obok sprawy święceń kapłańskich grupa występuje też na rzecz większej synodalności Kościoła, nastawienia duszpasterstwa na człowieka oraz ponownego przemyślenia kościelnej moralności seksualnej.
Źródło: Katholisch.de
Pach