Dotychczasowy herb powiatu kieleckiego uległ nieznacznej modyfikacji. W obecnym kształcie nawiązuje do relikwiarza mieszczącego relikwie Drzewa Krzyża Świętego z sanktuarium na Świętym Krzyżu k. Nowej Słupi. Uaktualniony herb został już przyjęty przez Radę Powiatu na sesji, która odbyła się w świętokrzyskim klasztorze.
Jak mówi Michał Godowski, starosta kielecki, zmianę sugerowała komisja heraldyczna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Poprzedni herb obowiązywał od 1999 roku. Nowy herb, podobnie, jak poprzedni, nawiązuje do tradycji regionu i przedstawia zloty podwójny krzyż, na błękitnym polu, zwany karawaką. Ramiona krzyża są bardziej zaokrąglone, co stanowi bezpośrednie nawiązanie do wyglądu świętokrzyskiego relikwiarza. Zmieniony herb został przyjęty przez Radę Powiatu na sesji, która odbyła się w klasztorze na Świętym Krzyżu.
Wesprzyj nas już teraz!
Święty Krzyż to najstarsze sanktuarium na ziemiach polskich. Kościół klasztorny na Świętym Krzyżu, a dokładniej kaplica Krzyża Świętego jest miejscem, gdzie wedle przekazów historycznych przechowywane są relikwie Krzyża Świętego. Początki klasztoru związane są z konwentem benedyktynów sprowadzonych tu z Monte Cassino, co miało miejsce ok. roku 1135. Ich obecność na szczycie Łyśca trwała nieprzerwanie do czasu kasacji klasztoru, która miała miejsce w 1819 r. Obecnie miejscem opiekują się oblaci.
Świętokrzyski klasztor i jego relikwie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Kielecczyzny.
Źródło: KAI
POz