Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło działania mające zachęcić polskich naukowców pracujących w zagranicznych ośrodkach do powrotu do kraju. Jedną z inicjatyw resortu, która ma pomóc w realizacji tego planu jest program zachęt.
Celem zainicjowanego programu „Kościuszko” jest podniesienie poziomu naukowego uczelni, instytutów badawczych oraz szpitali klinicznych nadzorowanych przez ministra obrony. Służyć temu ma zaangażowanie w prace badawcze polskich naukowców powracających z zagranicy. Zdaniem resortu, w przyszłości przełoży się to na rozwój technologiczny polskich Sił Zbrojnych oraz przemysłowego potencjału obronnego.
Wesprzyj nas już teraz!
Tegorocznymi laureatami programu Kościuszko zostali m.in.: prof. dr hab. Claudine Kieda (CNRS w Orleanie) – za propozycję projektu badawczego „Nowe strategie adiuwantowe oparte na normalizacji patologicznych naczyń krwionośnych dla zwiększenia skuteczności leczenia i ochrony pacjenta w onkologii, immunologii, endokrynologii, kardiologii i okulistyce” oraz prof. Waldemar Priebe (Wydziale Leków Eksperymentalnych w Centrum Rakowym M.D. Anderson Uniwersytetu w Teksasie) – za propozycję projektu badawczego „Terapeutyczne podejścia do inhibicji metabolizmu nowotworów mózgu”.
– Obronność jest częścią państwa, a to państwo funkcjonuje na płaszczyźnie cywilizacyjnej, która utrzyma się tylko wtedy, kiedy będzie rozwój techniki, poziomu życia i całej sfery niedefiniowalnej, sfery moralności, sfery ducha, sfery związanej z podstawowymi wartościami – podkreślił Antoni Macierewicz, szef MON inaugurując program.
źródło: mon.gov.pl
TG