Prokuratura Krajowa potwierdziła w czwartek doniesienia mediów, że w grobie jednej z ofiar rozbicia się rządowego tupolewa 154M w kwietniu 2010 roku spoczywa najprawdopodobniej ciało innej osoby.
„W związku z informacjami mediów Prokuratura Krajowa potwierdza, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że w czasie przeprowadzanych w ostatnich dniach ekshumacji ofiar katastrofy w Smoleńsku, w grobie jednej z ekshumowanych osób, znalazło się ciało innej ofiary tej katastrofy. Wskazują na to wyniki czynności procesowych. Okoliczność ta zostanie rozstrzygnięta ostatecznie wynikami badań genetycznych. Zostali o tym poinformowani członkowie rodzin ofiar” – głosi komunikat PK.
Wesprzyj nas już teraz!
Nadzorujący śledztwo smoleńskie nie odnieśli się oficjalnie do kwestii personaliów osób, których zwłoki zostały zamienione. Nieoficjalne doniesienia mówią, że w grobie ekshumowanego we wtorek działacza Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotra Nurowskiego spoczywa niezidentyfikowany jak na razie mężczyzna.
Tak dramatyczna informacja jest efektem oględzin ciała oraz analiza dokumentacji medycznej. Dopiero badania DNA przyniosą odpowiedź na pytanie, kto spoczywał w grobie Nurowskiego.
Warto przypomnieć, iż to nie pierwsze ekshumacje ofiar katastrofy. Przeprowadzone w latach 2011-2012 badania zwłok dziewięciorga członków polskiej delegacji na uroczystości rocznicowe w Smoleńsku wykazały, że aż sześć osób złożonych było nie we własnych grobach. Medycy prowadzący oględziny i analizy wykazali błędne opisy w 90 procentach dokumentacji, która dotarła z Rosji.
Jako pierwszy o zamianie ciał poinformował portal wPolityce.pl.
W trakcie obecnego etapu śledztwa zaplanowane zostały 83 ekshumacje, z których dotychczas odbyło się dziewięć: Lecha i Marii Kaczyńskich, majora Dariusza Michałowskiego, Ewy Bąkowskiej, Piotra Nurowskiego, Edwarda Duchnowskiego, Aleksandra Szczygły, Tomasza Merty i Stefana Melaka.
W obecnym roku zaplanowana została jeszcze jedna ekshumacja. Pozostałe odbęda się do końca przyszłego roku.
Decyzja prokuratury o wydobyciu z grobów i poddaniu badaniom wszystkich ciał, które nie zostały skremowane bądź ekshumowane w 2011 i 2012 roku, wzbudziła protesty części rodzin (m.in. Piotra Nurowskiego), mediów oraz polityków opozycji.
Źródło: rmf24.pl/PAP
RoM