Indonezyjscy muzułmanie oczekują, że chrześcijanie zaprzestaną budowy nowego kościoła. Przekonują, że jeżeli nie zostaną wysłuchani, to świątynię po prostu spalą. Jednocześnie dziesiątki tysięcy wyznawców islamu protestuje przeciwko chrześcijańskiemu gubernatorowi.
W stolicy Indonezji około 500 muzułmanów protestowało przeciwko budowie nowego kościoła katolickiego na przedmieściach miasta. Według informacji watykańskiej agencji prasowej Fides zagrozili, że jeżeli ich żądania nie zostaną spełnione, to świątynię po prostu spalą. Zdaniem muzułmanów budowa kościoła, możliwa dzięki zebraniu wystarczającej liczby podpisów obywateli, jest w istocie niezgodna z prawem, bo podpisy miały zostać sfałszowane. Proboszcz odpowiedzialny za projekt wskazuje jednak, że zostały spełnione wszystkie formalne wymagania. Jego parafia obejmująca 58 dzielnic Dżakarty dysponuje pomieszczeniem mogącym pomieścić jedynie 300 osób, co nie odpowiada potrzebom.
Wesprzyj nas już teraz!
To nie jedyny antychrześcijański protest, do jakiego doszło w ostatnich dniach w Dżakarcie. W piątek media informowały o gigantycznych demonstracjach przeciwko chrześcijańskiemu gubernatorowi, Basuki Tiahja Purnamie. Purnama miał zdaniem muzułmańskich manifestantów wyrazić się źle o Koranie, gdy przekonywał, że jego polityczni przeciwnicy nadużywają w celach wyborczych tej islamskiej księgi. Według indonezyjskiej policji przeciwko gubernatorowi w pokojowy sposób protestowało 100 tys. osób. Media mówią nawet o dwukrotnie większej liczbie demonstrantów.
To już druga tego rodzaju manifestacja. Przed miesiącem wskutek nacisku demonstrantów prokuratura ogłosiła, że rozpocznie śledztwo przeciwko Purnamie w sprawie ewentualnego bluźnierstwa. Od tego czasu nie doszło jednak do żadnych działań, co rozgniewało islamskich krytyków polityka.
Indonezja to kraj z największą liczbą muzułmańskiej ludności na świecie. Spośród 237 milionów mieszkańców tego państwa 88 proc. wyznaje islam, 9 proc. chrześcijaństwo, a 3 proc. to buddyści i hinduiści. Według organizacji Human Rights Watch w ciągu ostatnich dziecięciu lat doszło do radykalizacji postaw muzułmanów, skutkującej rosnącą dyskryminacją i prześladowaniami chrześcijan.
Źródła: kath.net, Spiegel.de
Pach