Ministerstwo Zdrowia nie wycofa z obrotu tak zwanej pigułki „po”, mającej między innymi działanie wczesnoporonne. Preparat ellaOne wciąż – z nieznanych przyczyn – traktowany będzie jak lekarstwo i przepisywany przez medyków.
Wesprzyj nas już teraz!
Komunikat resortu zdrowia wydany został w reakcji na artykuł zamieszczony w poniedziałek na łamach „Rzeczpospolitej”. Gazeta napisała w alarmistycznym tonie, że Polska może stać się drugim po Węgrzech krajem Europy (w innym miejscu artykułu: jednym z niewielu krajów Europy) zakazującym sprzedaży preparatu.
Autorka poniedziałkowej publikacji, cytując znanego abortera, prof. Romualda Dębskiego, uspokaja czytelników, że ellaOne nie ma działania wczesnoporonnego: „Jej substancją czynną jest octan uliprystalu, który opóźnia jajeczkowanie, nie dopuszczając do zapłodnienia – tłumaczy prof. Dębski. I dodaje, że moment owulacji opóźnia się o pięć dni, podczas których plemniki tracą żywotność i nie są w stanie dotrzeć do komórki jajowej. Zastosowana przez kobietę będącą w ciąży, ellaOne nie powoduje przerwania istniejącej już ciąży” – pisze „Rzeczpospolita”.
Tymczasem specyfik ten ma również inne działanie oprócz opisanego w artykule.
– Produkt EllaOne to środek wczesnoporonny, gdyż uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka (embriona) i rozwój zapłodnionej komórki jajowej w błonie macicy oraz powoduje jej wydalenie z organizmu kobiety – wskazywała na naszych łamach Izabella Stępkowska, doktor nauk medycznych i farmaceutycznych.
Propaganda lobbystów pigułki „po” opiera się na założeniu, iż początek ciąży określony jest przez moment zagnieżdżenia się embrionu w macicy. Milczy natomiast w odniesieniu do elementarnego faktu, że życie człowieka rozpoczyna się w momencie zapłodnienia.
Wtorkowy komunikat Ministerstwa Zdrowia głosi: „(…) zapewniamy, że nie planujemy wprowadzenia zakazu sprzedaży pigułek ellaOne. Przygotowaliśmy projekt, który ma na celu jedynie doregulowanie dostępu do leków z grupy ATC G03A – hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego. Zmiany zostaną wprowadzone w ustawie z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271, z późn. zm.). W ich efekcie tabletki ellaOne będą wydawane na receptę. (…).”
Źródło: rp.pl; mz.gov.pl
RoM
Przeczytaj więcej o śmiercionośnym preparacie