Likwidacja przedmiotów, praca grupowa, koniec z wzywaniem do tablicy. To część założeń kolejnego etapu rewolucji w fińskiej oświacie. Zmiany, które dotyczyć będą szesnastolatków i starszej młodzieży, wprowadzone zostaną za cztery lata.
Jednym z głównych punktów przełomowych zmian ma być zniesienie tradycyjnie pojmowanych przedmiotów nauczania, takich jak matematyka, historia, biologia czy geografia. Uczniowie będą rozpatrywać poszczególne problemy całościowo, z punktów widzenia różnych nauk, dotychczas ujmowanych osobno. Będą też kształcić nowe umiejętności, na przykład wcielać się w pracowników w konkretnych zawodach, wymagających kompetencji obejmujących kilka dziedzin równocześnie.
Wesprzyj nas już teraz!
Rewolucyjny system szkolny wprowadzony zostanie najprawdopodobniej w 2020 roku. Dotyczyć będzie starszych uczniów – od szesnastolatków wzwyż. Uzyskają oni większą niż do tej pory swobodę w dobieraniu zajęć szkolnych zgodnych z własnymi preferencjami i planowanymi profesjami. Szkoła położy akcent na pracę grupową, co przejawiać się będzie między innymi w rezygnacji z systemu indywidualnych odpowiedzi przy tablicy.
Źródło: onet.pl/Brightside
RoM