Krajowe Biuro Wyborcze zapyta ekspertów i wyborców o najbardziej czytelny wzór karty. Sposób głosowania od lat budzi wiele dyskusji. Pod lupę pójdą też instrukcje głosowania, a wszystko to zostanie przetestowane na uczniach szkół ponadgimnazjalnych.
Konsultacje w sprawie zmiany wyglądu kart do głosowania mają odbyć się pod koniec listopada. KBW chce, by w tej sprawie wypowiedzieli się nie tylko eksperci, ale też wyborcy, również ci z niepełnosprawnościami. Chodzi o wybór najbardziej czytelnego dla głosującego wzoru.
Wesprzyj nas już teraz!
Beata Tokaj, szefowa KBW poinformowała, że do konsultacji trafi kilka wzorów kart, m.in. płachty w różnych formatach (karty z wypisanymi na jednej stronie listami kandydatów wszystkich komitetów wyborczych) oraz broszury. Będą do nich przygotowane nakładki brajlowskie. W czasie konsultacji uczestnicy będą mogli przedstawiać także własne propozycje.
Przetestowana zostanie też instrukcja głosowania. To czy jest ona napisana zrozumiałym językiem zostanie zweryfikowane podczas testu wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wnioski z konsultacji mają być wcielane w życie choć, jak zauważa KBW, niektóre z rozwiązań być może będą wymagały nowelizacji kodeksu wyborczego.
Jak oceniła Tokaj, nie należy się spodziewać, by nowa karta do głosowania obowiązywała już podczas wyborów samorządowych w 2018 roku. Chodzi nie tylko o konieczne zmiany prawne, ale też i edukację wyborców. Kolejne wybory przypadną na rok 2019 (do Parlamentu Europejskiego i do parlamentu).
Forma kart do głosowania wzbudziła wiele kontrowersji podczas wyborów samorządowych w 2014 roku. Wyborcy głosowali na kartach w formie książeczek, co skutkowało wieloma nieważnymi głosami. Eksperci są zdania, że lepiej sprawdza się tu tzw. płachta, choć jest nieporęczna.
W konsultacjach zaplanowanych na 29 listopada mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, które były uprawnione do udziału w wyborach w 2015 roku, w szczególności osoby z niepełnosprawnościami. Zgłoszenia KBW będzie przyjmować telefonicznie 7 i 8 listopada br. Grupa ma liczyć ok. 30 osób. Szczegóły na pkw.gov.pl.
Źródło: wpolityce.pl
MA