25 października 2016

Wolność słowa coraz mniej wolna. Niezależne media są niszczone przez ideologie i partyjniactwo

(Źródło: Wikimedia Commons)

W ubiegłym roku nastąpił głęboki i niepokojący spadek szacunku dla wolności mediów zarówno na poziomie regionalnym, jak i globalnym – alarmują Reporterzy Bez Granic, którzy co roku przygotowują raport dotyczący wolności mediów na świecie.

 

Reporterzy od 2002 roku określają poziom naruszania wolności środków masowego przekazu w 180 krajach na całym świecie. Im wyższa liczba punktów, tym wyższy wskaźnik naruszenia wolności mediów. W konsekwencji dane państwo uzyskuje odległe miejsce w indeksie World Press Freedom.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W 2015 roku odnotowano wyraźny wzrost wskaźników średnio o 13,6 proc. w porównaniu do 2014 roku, co świadczy o pogorszeniu warunków funkcjonowania mediów i obiegu informacji. Wśród głównych przyczyn spadku szacunku dla wolności mediów podaje się: coraz większą kontrolę narzucaną przez rządy autorytarne np. w Turcji i Egipcie, ściślejszą kontrolę rządową mediów publicznych np. w Polsce, i niebezpieczne warunki pracy reporterów w krajach ogarniętych konfliktami np. w Libii, Burundi czy Jemenie.

 

Reporterzy Bez Granic podkreślają, że przetrwanie niezależnego dziennikarstwa staje się coraz bardziej niepewne zarówno w mediach publicznych, jak i prywatnych ze względu na zagrożenie ze strony ideologii, zwłaszcza ideologii religijnych, które są wrogie wolności mediów i machiny propagandowej na dużą skalę. Na całym świecie, „oligarchowie” wykupują media i wywierają na nie naciski, sami pozostając pod wpływem rządów.

 

Politycy nie wahają się zawieszać dostęp do Internetu. Niszczą też studia telewizyjne, radiowe, urządzenia nadawcze i prasy drukarskie redakcji, których nie lubią. W wielu krajach przyjęto szereg ustaw, przewidujących surowe kary dla dziennikarzy za na przykład: „obrazę prezydenta”, „bluźnierstwo” lub „wspieranie terroryzmu”. Rośnie zjawisko autocenzury. W obu Amerykach największym problemem jest nasilenie się zabójstw dziennikarzy (Meksyk i kraje Ameryki Środkowej).

 

World Press Freedom Index mierzy poziom wolności prasy w 180 krajach, stosując następujące kryteria: pluralizm, niezależności mediów, środowisko medialne i autocenzura, otoczenie prawne, przejrzystość, infrastruktura i poziom bezpieczeństwa dziennikarzy. W rankingu tym np. Polska uplasowała się na 48 miejscu. USA zajmują w nim 41 miejsce. Jak zastrzegają twórcy rankingu, nie sprawdza on jakości dziennikarstwa w danym kraju.

 

10 najlepszych krajów pod względem wolności mediów to: Finlandia, Holandia, Norwegia, Dania, Nowa Zelandia, Kostaryka, Szwajcaria, Szwecja, Irlandia i Jamajka. Najgorsze według rankingu są: Jemen, Kuba, Dżibuti, Sudan, Laos, Wietnam, Chiny, Syria, Turkmenistan, Korea Północna i Erytrea.

Źródło cnsnews.com., rsf.org

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram