Jacek Żalek, poseł Prawa i Sprawiedliwości w telewizyjnym, wieczornym programie publicystycznym zwrócił uwagę, że polska Konstytucja już dzisiaj mówi o przysługującej każdemu prawnej ochronie życia.
Poseł gościł wraz z Małgorzatą Kidawą-Błońską (PO) w audycji Moniki Olejnik „Kropka nad i”.
Wesprzyj nas już teraz!
– Nigdy nie używałem słowa, że trzeba zaostrzyć jakiekolwiek przepisy. Trzeba je dostosować do Konstytucji. O ile mogę zgodzić się (…) że ustawa z 1993 roku była kompromisem, to przypominam, że wówczas nie obowiązywała [obecna] Konstytucja. Zapisy Konstytucji, które wprowadzają w zasadzie pełną ochronę życia, są po dziś dzień lekceważone – mówił parlamentarzysta.
– Przepraszam, ja tylko przypomnę, że prezydent Lech Kaczyński mówił o tym, że nie należy naruszać kompromisu aborcyjnego w czasie kiedy była Konstytucja, kilka lat temu – wtrąciła prowadząca program Monika Olejnik.
– W sytuacji, w której mamy orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 1997 roku, które mówi wprost, że życie ludzkie jest wartością konstytucyjną, chronioną od poczęcia do śmierci… – próbował precyzować Żalek.
– Jeszcze raz przypomnę, że Lech Kaczyński mówił o kompromisie aborcyjnym już po wyroku Trybunału – nie dawała za wygraną gospodyni „Kropki nad i”.
– Kompromis aborcyjny mieliśmy w 1993. Po 1997 roku możemy mówić o kompromisie śmierci dlatego, że wprowadza się przesłankę, która jest niekonstytucyjna. Godzi w 32. artykuł Konstytucji mówiący o równości. Nie może być przesłanki eugenicznej, która pozwala na dyskryminowanie kogokolwiek, w tym przypadku dziecka poczętego tylko dlatego, że jest podejrzenie, że to dziecko jest chore albo niepełnosprawne – tłumaczył cierpliwie poseł, jeden spośród zaledwie 32 „sprawiedliwych” z klubu PiS, którzy 6 października opowiedzieli się za pełną ochroną życia od poczęcia.
Artykuł 32. ustawy zasadniczej, na którą powoływał się Jacek Żalek, głosi:
„1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.
Z kolei w 38. artykule ustawodawca zapisał: „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia”.
„Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych” – brzmi 40. artykuł Konstytucji RP.
Źródło: tvn24.pl; Konstytucja RP
RoM